Тези дни беше публикувано интересно психологическо изследване за особеностите на политическото лидерство в България. Авторите му стигат до любопитни изводи за начина, по който политическите лидери мислят за своята роля, за групата, която лидират, за смисъла, който придават на работата си, за действащата, често несъзнавана групова динамика, която определя всичко това. Основното, което се налага като извод, е, че българското политическо лидерство е опит за лидерстване не с групата, а над групата.
Остава въпросът дали това научно изследване, базирано на знания и опит на съвременната политическа и клинична психология, ще намери път към хората, които касае пряко, и дали ще повлияе на тяхното поведение в бъдеще. Участвалите в него около петдесет действащи политици на високи позиции ще получат обратна връзка, която, може би, ще осветли усилията им. От обратна връзка обаче се нуждаят всички – избирателите, които волно или неволно участват в тези групови динамики.
Чуете още подробности от един от двамата изследователи – д-р Иван Иванов – за представите на политиците за лидерство в психологическо изследване сред парламентарно представените сили.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg