Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Росен Калпачки:

Няма пряка връзка между тежестта на Covid-19 и неврологичните усложнения

Covid-19 може да крие изненади и месеци след приключването си

| обновено на 20.01.21 в 16:21
доц. Росен Калпачки
Снимка: УМБАЛ „Света Анна”

Лекарите от УМБАЛ "Св. Анна" приложиха плазмафереза, за да спасят 60-годишен мъж от тотална парализа в резултат от развитието на синдрома Гилен-Баре, в следствие на преболедувана инфекция от Covid-19. 

Доц. Росен Калпачки, началник на Клиниката по нервни болести в столичната УМБАЛ „Света Анна”, коментира случая в "Нашият ден":

"Гилен-Баре е тежко усложнение на каквато и да е инфекция. Наличието и повсеместността на Covid-19 правят възможността от подобни усложнения много по-честа. Гилен-Баре по принцип е едно от най-неприятните, меко казано, заболявания в неврологията. Това сложно заглавие крие една прогресираща за часове или дни парализа, която драматично започва от стъпалата и бавно пълзи нагоре – обхваща цялата мускулатура, вкл. дихателната, дори и лицевата мускулатура. Ако това не се спре, спира дишането и пациентът, макар и в пълно съзнание, не може да живее без помощта на апарати. Това състояние започва със слабост в долните крайници и изтръпване – пациентът остро – за часове – спира да може да ходи.

Дано не е тенденция. Аз го свързвам по-скоро с масовото разпространение на Covid-19, като инфекциозно заболяване. Това е едно усложнение на инфекциозни заболявания, които засягат нервната система, и се надявам с овладяването на инфекцията – и в национален, и в световен мащаб – да не се стигне до множество развитие на подобни случаи."

Нервната система след преболедуван Covid-19 – честота на усложненията

"По-често, отколкото очаквахме, нервната система страда. За щастие, повечето усложнения на нервната система не са фатални. Разбира се, е нормално хората да стават адски тревожни, нормално е да се вглеждат повече в себе си – неминуемо остава отражение. Ако преминем през тази тревожност, има доста пациенти, които се оплакват от нарушение в равновесието, има доста хора с главоболие, повече отколкото ни се иска, след инфекциозно заболяване. За нас, като спешни невролози, е важно, че категорично има връзка между прекаран Covid-19 и инсулт у хора, които иначе не биха получили – по-млади, по-здрави хора, при които инфекциозното заболяване може, забележете, месеци след прекаран Covid-19, да отключи проявата на инсулт."

Групи в по-голям риск

"Невролог трябва да ви види, когато все пак имате оплаквания. Оплакванията не трябва да се подценяват, нито да се хиперболизират. Не бих откроил обаче рискови групи, поне не все още, за които да се каже, че са по-високо рискови за развитие на неврологични усложнения. Няма пряка връзка между тежестта на Covid инфекцията и опасността от неврологични усложнения. Covid може да крие изненади и месеци след приключването си."

Ваксините

Според доц. Калпачки човечеството, различно от стадо маймуни, реагира на инфекцията с ваксини. "Те са доказан медицински метод даже да се унищожат заболявания – има такива исторически примери. Ваксините нямат алтернатива в преборването на такова абсолютно многолико и не много логично от медицинска гледна точка заболяване като Covid-19."

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35