Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

141 години от смъртта на Любен Каравелов

На 21 януари се навършват 141 години от смъртта на Любен Каравелов. И това е един повод за поглед към миналото през призмата на настоящето, повод да разберем нещо повече за рода си. В историята на Българското възраждане има много забележими фигури. Една от тях е на възрожденеца, революционера, поета, писателя, журналиста, етнографа Любен Каравелов. Допринася съществено за развитието на обществената мисъл в България през Възраждането, пише библиографски трудове, статии по българска литература, култура, лексикография, политическа история, нумизматика. Каравелов участва в националреволюционното движение като член и председател на Българския революционен централен комитет (БРЦК) в Букурещ, Румъния в началото на 70-те години на 19-и век. 

Забележителен патриот и народопсихолог, който още в средата на 19-и век не прощава и греховете на българския и балканския манталитет – особено в литературното си творчество. Той прекрасно познава българския дух, бит, душевност и умело ги пресъздава в своите художествени произведения, дори доста иронично. 

Каравелов е живял в Копривщица, Пловдив и Одрин, обиколил е с баща си почти цяла България, части от Македония, Сърбия. Възрожденецът ясно разбира балканските нрави, които пресъздава в прословутите си литературни творби. Най-сериозните са "Българи от старо време" и "Мамино детенце", които публикува, докато учи в Русия. Животът му в Сърбия и бракът му с Наталия Петрович му дават възможност да опише социалните проблеми на младото тогава кралство. Каравелов се утвърждава като талантлив публицист, белетрист, литературен критик – основоположник на критическия реализъм в сръбската литература и политик. Там той пише и обнародва белетристичните произведения „Крива ли е съдбата?“, „Сока“ и др. – обзорни статии за сръбската литература. 

В началото на май 1869 година се установява в Букурещ и е ангажиран от „старите“, група заможни български търговци, да редактира техния вестник „Отечество“. Не след дълго той влиза в конфликт с тях, тъй като отхвърля идеята им за поставяне на България под руски протекторат и се застъпва за самостоятелни революционни действия за освобождение на страната. От 7 ноември издава в. „Свобода“ (1869–1873). По-късно негов пръв помощник там става Христо Ботев, а вестникът става орган на БРЦК. Възторжено посреща идеята за създаване на Българското книжовно дружество (БКД), днес Българска академия на науките (БАН). По-късно двамата редактират вестник "Независимост" (1873 – 1874). Едновременно с издаването на вестник „Независимост“ Каравелов поддържа тесни контакти с революционната българска емиграция, с Васил Левски, с когото през есента или края на 1869 година полагат основите на революционната организация. На учредителното ѝ събрание в края на април и началото на май 1872 година Каравелов е избран за председател на БРЦК. Освен работата си около комитета Каравелов поддържа контакти в Букурещ и с дейци на руското революционно движение. След трагичната гибел на Апостола на свободата апатията на част от революционните дейци към делото, несъгласие и недоразумения с ръководните членове на организацията го карат да се оттегли от ръководните органи на движението, да преустанови „Независимост“ и от януари 1875 година да започне да издава списание „Знание“, научно-популярни книги и сборници. Настъпва разрив между Каравелов и Ботев. Въпреки това Каравелов остава революционер и демократ, загрижен за съдбата на поробения български народ, за всички потиснати в света.

След романите и разказите си на руски и сръбски език Каравелов се връща към българската си същност. Една година след Освобождението на България писателят губи дългата битка с туберколозата в Русе, където се е установил след престоя си в Румъния.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бориса Сарафова

Бориса Сарафова-Черкелова и нейната "схема хризантема"

Една жена изживява страстната любов, за която винаги е мечтала. Историята ѝ обаче показва, че любовта, която би трябвало да бъде едно от най-градивните ѝ преживявания, ѝ нанася най-тежките удари. И докато актрисата Дара изживява тази страстна и болезнена любов, приятелката ѝ – гардеробиерката Невенка, намира убежище от ежедневието в илюзията "театър" и..

публикувано на 07.07.25 в 15:19

XX Международен младежки фестивал-конкурс на изкуствата "Музите"

Международният младежки фестивал на изкуствата е многожанров фестивал и конкурс за различни форми на изкуства: танц, музика, театър, изобразително и приложно изкуство, фотография, нестандартни форми, художествена литература и кино. Организатори на културното събитие са: сдружение "Музите", Община Созопол, Народно читалище "Отец Паисий 1896",..

публикувано на 07.07.25 в 13:18
Бойка и Стоян Велинови

Бойка и Стоян Велинови: Любовта е храната на живота – пътуването е неговият десерт

В "Terra Култура" повдигаме завесата към съвременното номадство и търсим профила на професия пътешественик с журналистката Бойка Велинова и съпругът ѝ Стоян , посетили 123 дестинации на 6 континента. Това е разказ не само за едно многолико и смело пътешестване, но и за това как се среща сродна душа. Три дни след първата си среща през 1993..

публикувано на 07.07.25 в 12:08

Игрите в летния брой на “Стълбата”

Десетият брой на списанието за култура, общество, бъдеще и технологии “Стълбата” побира в себе си нишките, по които създателите му са вървели през цялата година – памет, игра, философия, общност и надежда. Той слага край на първия сезон на изданието, което се разпространява напълно безплатно чрез партньорската мрежа, която създателите му са изградили,..

публикувано на 07.07.25 в 11:37

Изкуството в мен: "Приказливко в Страната на думите"

"Приказливко в Страната на думите" е дебютната книга на младата актриса, художничка, stand up комедиант и режисьор Валерия Минева. Лира, както наричат авторката, направи турне в около десет града през месеците април, май и юни, за да представи този магичен свят чрез театър, музика и интерактивни четения.  "Приказливко в Страната на думите" е книга за..

публикувано на 07.07.25 в 11:25