През 1905 г. на 22 януари е приет Законът за защита на женския и детския труд и по този начин се поставя началото на трудовото законодателство в България. В действителност през 19 в. у нас не е имало никакво трудово законодателство, не са приемани закони, свързани със заплатите на работниците, продължителността на работния ден или почивката им – в резултат на все още слабото индустриално развитие. Трудовото законодателство у нас възниква едва в началото на ХХ в. Въпреки борбата на работническата класа, създаването на трудово законодателство и прилагането на работническите закони през периода 1905-1912 г. в мирна обстановка върви бавно. През Балканската (1912 г.) и Междусъюзническата война (1913 г.) фактически работническите закони не съществуват, а експлоатацията на работнически труд, особено на жените и децата, взема непознати дотогава размери. На 1 януари 1987 г. е приет Кодексът на труда.
Предизвикателствата на трудовото законодателство към днешна дата коментар в "Нашият ден" прави адв. Борис Велев:
"Трудовото законодателство е неразделно свързано със социалното законодателство. Именно обстоятелството, че през 1905 г. е гласуван от НС първият трудов закон, е свързано и с това, че този трудов закон всъщност регулира преди всичко социални аспекти. Тази тенденция, разбира се, е запазена и в днешно време. България е една от държавите в ЕС, която има сравнително най-слабо развито трудово и социално законодателство и това е свързано най-вече с факта, че българската индустрия е слаба. Това води след себе си една изостанала и немодерна социална система и социално законодателство. Сериозен тласък в нашето трудово законодателство се случва едва след края на Втората световна война с т.нар. "форсирана индустриализация". Обществено-икономическите отношения тогава налагат съвсем нови правила за уреждане на отношенията между работниците и работодателите. Именно в този период (50-те години на ХХ век) българското социално и трудово законодателство преживява една съществена революция, която предопределя неговото развитие и до ден-днешен."
Адв. Велев подчерта важността на трудовото законодателство за развитието и за историята на цялото общество. Той изтъква, че демографската катастрофа, която преживяваме, е резултат именно от това трудово и социално законодателство.
Според експерта самата философия на закона в България, той се движи в една инерция от минали времена. "Някак си нашият законодател не иска да осъвремени тази философия, за да зададе през следващите десетилетия ясните правила, по които ще се развива социалната структура на нашето общество."
Чуйте повече в звуковия файл.
Сезонният грип е едно от основните предизвикателства за общественото здраве всяка година, но за щастие съществуват методи за защита. Според д-р Александър Атанасов, педиатър с опит в поставянето на ваксини извън задължителния имунизационен календар, имунизацията все още остава най-добрият известен начин за предпазване от грип и неговите потенциални..
В рубриката "Разговорът" се съсредоточихме върху една тема, която засяга всеки от нас – остаряването и как то се възприема в българското общество. Поводът за разговора беше документалният филм за проекта за достъп до изкуство за възрастни хора "Аз съм тук". За неговото значение и развитие разказа ръководителят на проекта, Надежда Дичева, в ефира на..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на Добруджа. В студиото гостува Павлин Стоянов, известен като "разказвач на истории с щастлив край", който сподели своите наблюдения и личен опит по темата. Павлин Стоянов подчерта важността на чистия..
На 7 ноември 2024 г. от 19:00 часа, бар-сцена "Топлоцентрала" ще бъде домакин на първото събитие от поредицата "Human Rights Talks" – инициатива, посветена на теми, свързани с правата на човека, създадена от Амнести Интернешънъл България. Събитието ще събере на едно място активисти, представители на гражданските организации, артисти, журналисти..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме за обединението "Ангели на пътя" – сдружение, създадено от родители и близки на загинали в катастрофи деца , които посвещават силите си на мисията за безопасност и справедливост на пътя. Основателката на сдружението, Петя Иванова , споделя за мотивацията, вдъхновението и болката, които стоят зад..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg