През месец януари 2021 г. по повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" среща с лица и гласове от програмата.
Антоанета Райчева – тя е била репортер, редактор, водещ, отговорен редактор и продуцент „Култура“ и „Образование“ в програма "Христо Ботев" на БНР. Близо 40 години... Това е началото, когато програмата започва да говори на слушателя, вместо да чете текстове и да записва интервютата предварително, да им каже онова топло "Добро утро" и да им разкаже историята по човешки, а не стерилно.
Досег с Радиото
"Това беше преди около 40 години. Завърших радиожурналистика в СУ и копнежа ми беше да започна в Радиото. И то в програма "Христо Ботев". Голяма късметлийка съм, че участвах в оживяването на програмата, когато започнаха живи предавания, директни включвания... Нещо като ментори ми бяха Гинка Асенова и Ваня Лазарова.
Най-сладки са ми спомените, когато бях репортер – почти 20-ина години. И водехме, и си репортерствахме взаимно – това сякаш са ми най-скъпите спомени от радиоработата. Хубави спомени имам от учителя си проф. Веселин Димитров, който ни обясняваше видовете репортажи. И от колегата и мой състудент и приятел Георги Василски. Репортажите му бяха като радиопиеси. Моят професионален радиоживот мина в неговата компания.
Сутрешният блок
"В Сутрешния блок нямаше буквално политически сюжети. Ние разказвахме за общество, за култура, гледахме да сме и полезни, и интересни. После в програмата мощно навлезе музикалната журналистика. Висшият пилотаж с журналистически средства да се правят образователни предавания. Документалистиката влезе даже и в Радиотеатъра. След толкова години съм сигурна, че жанровете не са само по дефиниция – те може и трябва да се преливат взаимно. Песента на Стефан Димитров и Васил Найденов "По първи петли" беше нещо като химн на предаването."
Старата къща – хубави и не толкова моменти
"Хубавите моменти бяха повече, категорично. Да спомена колегите и приятелите – Антонина, която сега е на пулта, Елинка – музикален редактор, Ваня, Ирен, Светла, Михайлина, Стаматина, Лидия и Краси. Поканихме си и кавалери – Жоро Василски, Петьо Колев, Петьо Пунчев, който гастролираше от "Хоризонт", Кирчо Калев – най-често с китара. Утрото наистина много се оживи. Много силен екип работехме тогава – и то думата "екип" тогава още не беше поредното клише.
За думите
"Важно е истинските журналисти да подбират думите и да бъдат точни и прецизни в словото, без това да нарушава и възможността за разговорност в ефира.
Имало ли е през годините опити за цензура
"Факт е, че Националното радио е най-свободното. Но през годините е имало и опити за цензура. Аз съм свидетел на два такива опита и участник в протестите. Много внимавахме да не се превърнем в професионални стачници. Реагирахме само когато беше наистина страшно. Единият път беше по времето на Жан Виденов, когато имаше брутален опит за цензура. В деня, когато отнеха микрофоните на "Хоризонт", колегите дойдоха в нашето студио – ние им го отстъпихме и после ни уволниха. Вторият път беше в по-близко време – май пак бяхме същите, които протестирахме. Трябваше да пишем декларации, да обикаляме улиците... пък и кой ли не се опита да ни яхне протеста... Аз си пожелах "Let It Be" – не толкова заради протестите, колкото да ви пожелая дълги години тази песен да звучи в ефира, защото е много хубава песен, а не като сигнал, че нещо в Радиото не е наред."
Програма "Христо Ботев"
"Мисля, че Програма "Христо Ботев" заслужава да бъде слушана. Тази програма е уникална и много силна. Винаги може още по-добре, но мисля, че програмата намери себе си и работят страхотни колеги, много компетентни и в образование, и в култура, музикалните редактори, музикалните журналисти... Искам да ги поздравя. Мисля, че програмата ни е прекрасна."
За Капсулата на времето
"Обичайте радиото и нашата програма "Христо Ботев"."
Чуйте повече в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg