Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Антоанета Райчева: Късметлийка съм, че участвах в оживяването на програма "Христо Ботев"

Жанровете не са само по дефиниция – те може и трябва да се преливат взаимно

Антоанета Райчева
Снимка: Булфото

През месец януари 2021 г. по повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" среща с лица и гласове от програмата. 

Антоанета Райчева – тя е била репортер, редактор, водещ, отговорен редактор и продуцент „Култура“ и „Образование“ в програма "Христо Ботев" на БНР. Близо 40 години... Това е началото, когато програмата започва да говори на слушателя, вместо да чете текстове и да записва интервютата предварително, да им каже онова топло "Добро утро" и да им разкаже историята по човешки, а не стерилно.

Досег с Радиото

"Това беше преди около 40 години. Завърших радиожурналистика в СУ и копнежа ми беше да започна в Радиото. И то в програма "Христо Ботев". Голяма късметлийка съм, че участвах в оживяването на програмата, когато започнаха живи предавания, директни включвания... Нещо като ментори ми бяха Гинка Асенова и Ваня Лазарова. 

Най-сладки са ми спомените, когато бях репортер – почти 20-ина години. И водехме, и си репортерствахме взаимно – това сякаш са ми най-скъпите спомени от радиоработата. Хубави спомени имам от учителя си проф. Веселин Димитров, който ни обясняваше видовете репортажи. И от колегата и мой състудент и приятел Георги Василски. Репортажите му бяха като радиопиеси. Моят професионален радиоживот мина в неговата компания. 

Сутрешният блок

"В Сутрешния блок нямаше буквално политически сюжети. Ние разказвахме за общество, за култура, гледахме да сме и полезни, и интересни. После в програмата мощно навлезе музикалната журналистика. Висшият пилотаж с журналистически средства да се правят образователни предавания. Документалистиката влезе даже и в Радиотеатъра. След толкова години съм сигурна, че жанровете не са само по дефиниция – те може и трябва да се преливат взаимно. Песента на Стефан Димитров и Васил Найденов "По първи петли" беше нещо като химн на предаването."

Старата къща – хубави и не толкова моменти

"Хубавите моменти бяха повече, категорично. Да спомена колегите и приятелите – Антонина, която сега е на пулта, Елинка – музикален редактор, Ваня, Ирен, Светла, Михайлина, Стаматина, Лидия и Краси. Поканихме си и кавалери – Жоро Василски, Петьо Колев, Петьо Пунчев, който гастролираше от "Хоризонт", Кирчо Калев – най-често с китара. Утрото наистина много се оживи. Много силен екип работехме тогава – и то думата "екип" тогава още не беше поредното клише.  

За думите

"Важно е истинските журналисти да подбират думите и да бъдат точни и прецизни в словото, без това да нарушава и възможността за разговорност в ефира. 

Имало ли е през годините опити за цензура

"Факт е, че Националното радио е най-свободното. Но през годините е имало и опити за цензура. Аз съм свидетел на два такива опита и участник в протеститеМного внимавахме да не се превърнем в професионални стачници. Реагирахме само когато беше наистина страшно. Единият път беше по времето на Жан Виденов, когато имаше брутален опит за цензура. В деня, когато отнеха микрофоните на "Хоризонт", колегите дойдоха в нашето студио – ние им го отстъпихме и после ни уволниха. Вторият път беше в по-близко време – май пак бяхме същите, които протестирахме. Трябваше да пишем декларации, да обикаляме улиците... пък и кой ли не се опита да ни яхне протеста... Аз си пожелах "Let It Be" – не толкова заради протестите, колкото да ви пожелая дълги години тази песен да звучи в ефира, защото е много хубава песен, а не като сигнал, че нещо в Радиото не е наред."

Програма "Христо Ботев" 

"Мисля, че Програма "Христо Ботев" заслужава да бъде слушана. Тази програма е уникална и много силна. Винаги може още по-добре, но мисля, че програмата намери себе си и работят страхотни колеги, много компетентни и в образование, и в култура, музикалните редактори, музикалните журналисти... Искам да ги поздравя. Мисля, че програмата ни е прекрасна."

За Капсулата на времето

"Обичайте радиото и нашата програма "Христо Ботев"."

Чуйте повече в звуковия файл.

*Антоанета Райчева – продуцент „Култура“ и „Образование“ – получава "Златният будилник" 2015 за цялостен принос в работата на програмата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26