Отбелязваме Трифон Зарезан – празникът на лозарите и виното. Много са динамични вече предпочитанията на потребителите. През последната година пандемията промени тенденциите, движението и картата на предпочитанията. Това неизбежно се отразява и на вкусовете към виното, и съответно на производството на вино у нас. Невъзможността за пътешествия и посещение на непознати места върна хората в районите, където живеят и ги накара да преоткрият местното производство на вино. Все повече ще се пият местни вина и ще се търсят местни сортове. Другите тенденции – ще се търсят все по-натурални вина с все по-малка намеса от страна на човека и все повече внимание ще се отделя на това дали се прилагат биодинамични практики, дали лозарите спазват т.нар. "Зелена сделка" за добиване на продукт, който е с все по-малко третирания."
От 2021 у нас на 26 октомври ще се отбелязва Денят на Мавруда – за този уникален сорт грозде, който вирее в България, виното от него и пазарите – в "Нашият ден" разказва повече Красимира Кодукова, член на от Българската асоциацията на винените професионалисти.
Маврудът
"Маврудът е автентичен местен български сорт. Той е една от емблемите на българското вино. Отглежда предимно в България, но има данни, че е разпространен и в Албания и Гърция, дори и в Румъния. Международният ден на мавруда цели да направи този сорт популярен и в другите страни. Включват се износители на вино, които ще помогнат за организирането на вечери, дегустации в различните краища на света, където се изнася мавруд. В България ще продължава седмица, а по света – до около месец."
Маврудът е свързан с прочутата станимашка малага. Насажденията от мавруд варират около 2% от всички насаждения на винените сортове у нас. Той е къснозреещ сорт, заради което при лоши реколти не може да узрее добре. Използваната технология е много по-различна от съвременните технологии. Маврудът е вино с много лица. Има бели вина от червено грозде от мавруд, розе, червени вина – по-леки за консумация, вина с висока екстракция на танин и с потенциал за отлежаване, тъй като маврудът има много добър потенциал за отлежаване в бъчви и след това в бутилки. Това го прави богат и разпознаваем сред различните консуматори."
Повече можете да чуете в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg