Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

„Риалити роман“ или културното наследство на новаторските журналистически формати

Снимка: Кирчо Стоичков

„Риалити роман“ или културното наследство на новаторските журналистически формати.

Риалити романът е хибриден жанр в изкуството, който съчетава елементи на роман, създаване „на живо“ и колективно авторство. Произведението се състои от предварително определени елементи и сюжетна линия. Всяка глава от произведението се създава от отделен автор. Журналист кани съответния автор и пряко в ефир му задава въпроси: авторът импровизира сюжета и хода на действието, и актьори ги изпълняват веднага (също импровизирайки). Резултатът е съвместно творчество на автора, актьорите и водещия, което по форма е роман, и се изпълнява в директно излъчване (оттук и името – „риалити роман“)

Концепцията за жанра е създадена през 2007 г. от журналистите Емил Янев и Кин Стоянов и актрисата Елена Бозова. Първото произведение в него – „Шифърът на елкинемите“ (елкинеми – от ЕЛена, КИН и ЕМил) – е излъчено по Радио София през 2008 г. от 10 февруари до 13 април, всяка неделя, по един час. Излъчванията са общо 10, по едно на автор: поканените автори са Боян Биолчев, Николай Василев, Калин Илиев, Ваня Щерева, Велислава Дърева, Стефан Вълдобрев, Юри Лазаров, Недялко Делчев, Фани Цуракова и Емил Андреев.

"Риалити роман" е носител на "Сирак Скитник" – Екипна награда за радиопредаване, разработвано с висок професионализъм и оригинални идеи – за 2008 година; "Златен чадър" – Mediamixx; номинация на PRIX EUROPA - 2009 – радиооскарите

Емил Янев – идеолог, създател и водещ на „Риалити роман“ – разказва в "Нашият ден" за началото преди 12 години и насочва отправки към първото му издание през 2007 година в ефира на БНР с участието на проф. Боян Биолчев.

"Това беше едно време, когато експериментът стоеше над всичко, поне в нашия екип. Аз не казвам, че риалити романът е някакъв връх на журналистическото наследство, но мисля, че беше нещо уникално, което и до момента не е правено. Цялата работа започна с желанието на нашата колежка Елена Бозова да направим нещо необичайно, нещо с театрално звучене. Аз пък се сетих, че съм чел в детските си години една изключително увлекателна история на име "Тайната на оранжевата котка". В нея един писател написва една глава на един роман, после я праща по пощата, да речем, в Япония... с условието да бъдат определен брой глави и последният автор да завърши повествованието. От там тръгна идеята.

Сега риалити романът е в почивка – засече на 36 роман – връхлетяха ни карантините... Има 35 завършени радиотомчета. З6-ият незавършен е "Софиянец за три месеца". "

За историите и историята на предаването, за състоянията на абсолютно пълна импровизация, за връзката на риалити романа с книгите-игри в радиовариант, за наградите и времето, както и включване на проф. Боян Биолчев – чуйте повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Н. Пр. Йоси Леви Сфари и Михайлина Павлова

Н. Пр. Йоси Леви-Сфари: Голямото предизвикателство е да направим разграничението между добро и зло

" Студентите и учениците трябва да знаят, да учат, да бъдат добри човешки същества. Да допринесат за общността и да се защитят от омразата, от дезинформацията, която се разпространява по целия свят. Когато ние започвахме да учим преди години, беше доста различно спрямо днешния ден. Предизвикателствата, пред които са изправени нашите деца, са много..

публикувано на 13.09.24 в 17:50

Анна Мурашенко: Най-грубият въпрос към ветеран е "Колко човека си убил"

Как да разговарят журналистите с ветерани, завърнали се от плен в Русия, и кои са най-честите грешки, които могат да бъдат допуснати, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Анна Мурашенко , основател на благотворителния фонд "YOUkraine" "Когато се срещаме с герой от фронта, на първо място, трябва да видим в него човека, личността...

публикувано на 13.09.24 в 16:00

Незаконното и опасно строителство в центъра на София след проверката на ДНСК

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – на бул. "Христо Ботев" № 73,  в продължение на месеци води жителите на района към състояние на безизходица. На 19 юли в "Законът и Темида" разгледахме частния случай на Велина Иванова, която се обърна към екипа на предаването след поредица от сигнали към администрацията на Община..

публикувано на 13.09.24 в 15:25
Адв. Христиан Митев и Анелия Торошанова

"Съвети на адвоката" с адв. Христиан Митев

В рубриката "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в ефира на "Законът и Темида". Слушателка, която сама отглежда детето си след развод, но не получава присъдената ѝ издръжка от бащата, пита по какъв законов ред може да се справи с този проблем.   По думите на адв. Митев това е често срещан проблем в..

публикувано на 13.09.24 в 13:26
Божидар Александров и Бюлент Мюмюнов

Бюлент Мюмюнов: Светът на спорта днес през очите на един спортен журналист

Равносметката на постиженията и емоциите от Олимпийските и параолимпийските игри в Париж в "Нашият ден" прави спортният журналист  Бюлент Мюмюнов , отразявал събитията от френската столица. Мюмюнов споделя насладата от спортното зрелище и срещата с редица златни атлети, чиито емоции успява да съпреживее на живо.  По думите на журналиста светът..

публикувано на 13.09.24 в 10:39