Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Костадин Сотиров: Електронната рецепта се оказа по-сложна за изпълнение

Снимка: архив

Електронната рецепта е цифров вариант на стандартната хартиена рецепта. Лекарят я попълва на компютъра си и записва информацията в здравната карта на пациента. Електронните рецепти се изпращат по интернет в момента на написването им и по този начин целият процес по закупуването на лекарството се улеснява, а шансът за допускане на грешки намалява, защото вече не се разчита на докторския почерк. Електронна рецепта се съхранява също и на специален сървър в НЗОК, чрез който единствено може да бъде изпълнена. Електронни рецепти се издават за лекарства, заплащани напълно или частично от Здравната каса. 

Как приемат новите електронни рецепти общопрактикуващите лекари? 

Електронната рецепта се оказа доста по-сложна за изпълнение, в сравнение с електронното направление, коментира в "Нашият ден" д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив.

д-р Костадин Сотиров"Цялата тежест я изнесоха програмистите. Много работа, за да се актуализира софтуерът – основно Дирекция "Електронно здравеопазване", програмистите на "Информационно обслужване", програмистите, които правят софтуера за лекарите и за аптеките и за НЗОК. Електронната рецепта се оказа доста по-сложна за изпълнение, сравнено с електронното направление. Трябва да се предвидят повече неща и изисква повече време и много работа. Процесът не зависи само от една страна. Трябва да се синхронизират Националната здравна информационна система, лекарските софтуери, аптечните софтуери, и тези на НЗОК

Срокът за окончателното премахване на хартиените рецепти е предвиден по-дълъг – до 1 май, за да може да се отстранят всички възникнали бъгове.  

Софтуерът на около 70% от колегите е готов да изпълняват рецепти. Останалите 30% все още се тестват и доуточняват. Очаква се да се подобри координацията с другите звена.

Оказа се, че в малките населени места не е по-трудно. Най-трудно реагират големите аптечни вериги. Те са решили да изчакват."

Д-р Сотиров разясни, че няма проблеми с електронните направления за Covid-19, защото те са по-лесни за правене. Единственият проблем е при идентификацията на пациента – кодът е 12-цифрен и понякога се допускат грешки.

Чуйте повече подробности в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45

Евгени Черепов, учител: Младежите днес четат активно

В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..

обновено на 01.11.24 в 12:16

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

обновено на 01.11.24 в 10:12