Електронната рецепта е цифров вариант на стандартната хартиена рецепта. Лекарят я попълва на компютъра си и записва информацията в здравната карта на пациента. Електронните рецепти се изпращат по интернет в момента на написването им и по този начин целият процес по закупуването на лекарството се улеснява, а шансът за допускане на грешки намалява, защото вече не се разчита на докторския почерк. Електронна рецепта се съхранява също и на специален сървър в НЗОК, чрез който единствено може да бъде изпълнена. Електронни рецепти се издават за лекарства, заплащани напълно или частично от Здравната каса.
Как приемат новите електронни рецепти общопрактикуващите лекари?
Електронната рецепта се оказа доста по-сложна за изпълнение, в сравнение с електронното направление, коментира в "Нашият ден" д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив.
"Цялата тежест я изнесоха програмистите. Много работа, за да се актуализира софтуерът – основно Дирекция "Електронно здравеопазване", програмистите на "Информационно обслужване", програмистите, които правят софтуера за лекарите и за аптеките и за НЗОК. Електронната рецепта се оказа доста по-сложна за изпълнение, сравнено с електронното направление. Трябва да се предвидят повече неща и изисква повече време и много работа. Процесът не зависи само от една страна. Трябва да се синхронизират Националната здравна информационна система, лекарските софтуери, аптечните софтуери, и тези на НЗОК.
Срокът за окончателното премахване на хартиените рецепти е предвиден по-дълъг – до 1 май, за да може да се отстранят всички възникнали бъгове.
Софтуерът на около 70% от колегите е готов да изпълняват рецепти. Останалите 30% все още се тестват и доуточняват. Очаква се да се подобри координацията с другите звена.
Оказа се, че в малките населени места не е по-трудно. Най-трудно реагират големите аптечни вериги. Те са решили да изчакват."
Д-р Сотиров разясни, че няма проблеми с електронните направления за Covid-19, защото те са по-лесни за правене. Единственият проблем е при идентификацията на пациента – кодът е 12-цифрен и понякога се допускат грешки.
Чуйте повече подробности в звуковия файл.
Векове наред жената е била обект на медицински интерес главно заради нейните репродуктивни способности и възможността да роди и отгледа здрави деца. Невидимите за медицината жени или как съвременната наука съзнателно пести от познание как женското тяло реагира на лекарства и терапии – разговор във "Време за наука" с журналистката в сферата..
Събитието се провежда под патронажа на Министерството на образованието и науката. Виртуалният водещ на новинарски емисии Тео, създаден с изкуствен интелект за Великденския концерт на участници от конкурса "Киното – моя любов, моя песен", част от Международния младежки медиен фестивал "Арлекин", ще се материализира отново във Варна. Обръщението на Тео..
Опенхаймер след изобретяването на ядреното оръжие цитира древноиндийския епос "Бхагавадгита", в който се казва, че когато "блясъкът на хиляда слънца" светне в небето, човекът ще стане заплаха за света. До днес атентатите, терористичните актове и военната надпревара правят така, че чуваме по-често за тях, тоест изобретението на Нобел е по-новинарско..
В днешното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" ви срещаме с един от водещите иноватори в устойчивото предприемачество – Денимир Димитров , основател и изпълнителен директор на "Zero Wave", компания с мисия да превръща отпадъци в ценни ресурси. Освен това, той е сред основателите на сдружение "Нулев отпадък България", което..
В Лозница днес стартира третото издание на фестивала на етносите под наслов "На една синия, от една паница – под Лозница" . В градския парк ще бъдат представени обичаите и традициите на различните етнокултурни общности в Лудогорието. Фестивалът се организира по проект "Етнокултурното многообразие и културното наследство на Лудогорието", изпълняван от..
От 4 до 24 юни София отново ще бъде домакин на платформата "Световен театър в София". Тя е част от Календара на културните събития на Столичната община и..
Планината Бешбармаг е едно от най-красивите и мистериозни места в Азербайджан. Намира се недалеч от Баку и всъщност е не особено импозантна скала, но..
Представете си огромен пикник с любимите си хора под звуците на световна музика и в компанията на топартисти, готвачи и със забавления за малки и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg