Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подготвя се мюзикъл за Камен Чанев с Мерил Стрийп и Бьорн Улвеус от АББА

Снимка: @State Opera - Stara Zagora

В епизод 404 „Трамвай по желание“ прави своя поклон пред световния оперен артист Камен Чанев, загинал нелепо от Covid-19 в края на 2020 година.

Тъжната In Memoriam серия в „Трамвай по желание“ продължава. Този път отдаваме почит на прочутия в международните оперни среди тенор Камен Чанев.

Кой беше този човек извън оперната сцена? Откъде произлиза и какви бяха неговите първи стъпки в живота и изкуството? Как Гена Димитрова помогна за утвърждаването му на голямата сцена? Кои световни зали аплодираха знаменития оперен артист? Как се стигна до нелепата смърт на Камен Чанев?

Заедно с отговорите на тези въпроси в предаването ще чуете сензационната новина, че тече подготовка по създаването на мюзикъл за живота на Камен Чанев, в който са замесени имената на кинозвездата Мерил Стрийп и Бьорн Улвеус от легендарната АББА.

За живота на Камен Чанев и бъдещия мюзикъл „От Сливен до Стокхолм“ разказва най-близката приятелка на певеца Мариела Ортега, инициатор на проекта.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Духът на акварела в България

Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела"  по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" .  От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития.   По думите на Тодорова в последните години..

публикувано на 05.07.25 в 08:45
Йорданка Стефанова

"Хамлет" в "Хумор и сатира" с ярък актьорски състав

В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването.  А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..

публикувано на 04.07.25 в 16:45

Памет за Кирил Маричков

Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..

публикувано на 04.07.25 в 14:59

Бай Ганьо в музея

Музей, посветен на героя на Алеко Константинов Бай Ганьо, беше открит през май в казанлъшкото село Енина. От там е прототипът на героя Ганьо Сомов, а потомъкът му Румен Сомов решава и успява да създаде музей на своя далечен предшественик. Многобройните артефакти, свързани с Алеко и Бай Ганьо, са събирани от него дълги години, преди да се стигне..

публикувано на 04.07.25 в 12:15
София Христова

Pole Dance – спорт и изкуство в едно

Как Pole Dance (танцът на пилон) съчетава спорт и изкуство и набира популярност в България през последните 15 години? Каква е разликата между Pole Sport, Pole Art и Pole Exotic и доколко това занимание разкрива женската енергия – разказва в "Нашият ден" София Христова . Чуйте разговора в звуковия файл: 

публикувано на 04.07.25 в 10:01