Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Станислав Почекански:

България трябва да има величествен и великолепен храм на духа

Не да бъде просто една концертна зала, а гордост за всеки българин и извисяването на музикалното изкуство

Зала “България“ е недостатъчна за концертната дейност в София
Снимка: Светлана Димитрова

Инициатива за нова национална концертна зала беше обявена при президента на Република България – Румен Радев, на 3 февруари 2021 г.

Целта е да се създаде музикален комплекс с голяма акустична зала и няколко по-малки зали за репетиции. Плановете включват и музей на българската музикална култура и учебен комплекс по музикално изкуство. В Обществения съвет влизат проф. д-р Елена Кутева, директор на държавния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“, ректорът на Музикалната академия „Проф. Панчо Владигеров“ проф. Сава Димитров, проф. Ростислав Йовчев, педагог и концертиращ артист, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, музикантът, певец и фолклорист Даниел Спасов.

Все още няма избрано място за новия комплекс, но сред основните изискванията за мястото е да е в София и да бъде централно и комуникативно.

“Тази идея не е нова, тя има своята предистория“, казва Станислав Почекански, председател на СБМТД  в “Нашият ден“.

Зала “България“ не може да покрие нуждите на концертната дейност в София

Защо сега?

“Във време на пандемия, във време, когато духовните ценности са оставени на заден план. Мисля, че именно сега е моментът да се започне един проект, свързан с духа. Този проект не е утилитарен. Той не цели решаването на едни краткосрочни професионални дори политически цели. Той дори не трябва да решава каквито и да е материални задачи. Крайната и дългосрочна цел на този проект е в това да се събуди чувство на патриотична гордост, на високо самочувствие на българите. Целта е България да има един величествен и великолепен храм на духа“, казва още той.

Срещата на инициаторите с президента Радев на 3 феврурари 2021 г.

Идеята

“Идеите за построяване на голяма нова концертна зала, голяма, акустична, гордост за всички творци. Според нашите проучвания датира от преди повече от 4-5 десетилетия. Аз знам за проект или план от още от преди 10-и ноември 1989 г., още от 1971 г. Но по различни причини – конюнктурни и политически. Подобен проект не е могъл да бъде реализиран.“, обясни Почекански и акцентира:

“Мисля, че в това сложно, тежко време, в което живеем. Точно сега е моментът да се възроди подобен проект и дано се реализира. Вярвам в успешния му край.“

Философия на проекта

“От решаващо значение за успешното осъществяване на този проект са убежденията, които инициаторите имат. На първо място, това е фактът, че във всички времена, във всички народи, навсякъде по света, в основата на всяко значимо трайно постижение стоят духовните сили и ценности. На второ, но не на последно място, водени от любовта ни към България и стремежа нашето отечество да отвоюва своето достойно бъдеще, си поставяме именно за цел на проекта извисяването на духовните ни качества. Това е основното, което искаме да въплътим в новата концертна зала. Не да бъде просто една концертна зала, а гордост за всеки българин и извисяването на музикалното изкуство.“

“Към този комплекс ние предвиждаме и нещо много важно – музей на българската музикална култура и учебен комплекс по музикално изкуство.“

Срещата на инициаторите с президента Радев на 3 феврурари 2021 г.

Мястото

“Назад във времето са водени различни срещи, чак преговори не мога да ги нарека. Но са водени срещи с представители на държавни институции, най-вече с музикалната общност. За задаване на параметрите на този проект. Правена е работилница в Университета за архитектура, строителство и геодезия за проучване на различни терени и за обобщаване на архитектурните и инженерните възможности на една такава съвременна акустична зала.“

“Има проекти, има идеи за място на новата концертна зала, но тъй като те все още са в проект, не само на обмисляне, но и на проучване, още не можем да ги обявим.  Но това, около което всички инициатори и общественият съвет сме се обединили, е мястото да бъде в центъра на София, да бъде удобно и комуникативно, така че всички ценители на музиката да могат спокойно да го ползват. Както казахме и при президента – да бъде дом на всички творци.“

Инициаторите

“Освен Съюза на музикалните на българските музикални и танцови дейци, инициатори са Софийската филхармония и Фондация “Богария“. Към инициаторите, към учредителите на тази инициатива, има създаден Обществен съвет, който със своите знания и опит ще дава ценни идеи, ще е връзка с широките обществени кръгове.“

Повече за инициативата можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36