Как да блокираш трол или защо неговото използване е проблемно от етична гледна точка? Що е то имитация на обществена подкрепа? Разговор в "Мрежата" с комуникационния специалист и преподавател в УНСС доц. д-р Александър Христов.
Какво прави един трол?
"Той наводнява социалните мрежи и информационното пространство с неверни и емоционални негативни твърдения, опитвайки се да очерни някой политически опонент и по този начин, да го кажем, вгорчава информационната среда. Много важно е да се отбележи, че тролът е платен или провокиран коментатор и тук трябва да правим разлика между трол и хейтър. Троловете са платени или провокирани от някой, те изказват чуждо мнение. Повечето от троловете са млади момчета и момичета, които нямат кой знае колко изразена собствена гражданска позиция и пишат онова, което им спускат. Поради тази причина е много трудна да спориш с трола, а ние, комуникационните специалисти, казваме, че и не трябва, защото по този начин го легитимираме."
Хранителната среда на троловете
"Те се проявяват във форумите, в социалните мрежи, като канали за разпространение на техните мнения. Колкото до ситуацията в обществото, то те се появяват почти винаги около избори. Особено в моменти, в които има по-високо обществено напрежение и хората са по-податливи на емоционални лашкания. Това дава на троловете някаква сила. Но тук трябва да кажем нещо много важно. Практиката за използване на тролове е нещо изключително неетично и неморално, но в известна степен тази практика не е особено ефективна.
Да използваш тролове е като да кихнеш в пепелник – цапаш себе си, опонента и цялата информационна среда."
Целия разговор можете да чуете във звуковия файл.
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg