Средата на седмицата – в Русия предстоят още събития.
Антон Карлинер, фоторепортер в Москва и зам.-председател на Профсъюза на журналистите и работещите в СМИ на Русия, е бил на работа на 23, 31 януари и през нощта на 2 февруари – отразявал е протестите. Не е свалял от гърба си задължителната жълта жилетка, на гърба на която е изписано "ПРЕСА". Казва, че за по-сигурно, макар че… През другото време се занимава с профсъюзна работа, защото правата на неговите колеги трябва да бъдат защитени.
„Москва тези дни изглежда странно“ – казва той и добавя, че придвижването из града е затруднено заради блокирани улици и заради това, че някои станции на метрото не работят. В центъра на града е пълно с полиция."
Реакциите на обществото
„Обществото реагира по различен начин, но се наблюдава възмущение у хората още когато задържаха Алексей Навални на летището, а и след това. Хората излязоха на улиците, за да изразят позицията си. На улицата са хора, които живеят не само в Москва и Санкт Петербург. Има реакция и в други големи градове на цяла Русия. Не сме наблюдавали досега подобно нещо."
Младите и бъдещето
В момента особено важна е икономическата ситуация в страната. Миналата година премина под знака на пандемията и това се отрази на доходите на населението, промени се жизненият им статус и се появиха много поводи да се излезе на улицата и да се протестира. Хората искат правата си обратно. Трябва да добавим, че правителството прие различни закони през последните години, като този, който увеличи пенсионната възраст, например. Хората са недоволни от своето икономическо и социално положение. Ако си спомняте, по време на протестите 2011-2012, които бяха локализирани в Москва и Питер, на улицата излезе така наречената „креативна класа“, която беше недоволна от нарушаването на демократичните свободи. Сега протестите са други и имат по-скоро социален характер. Що се касае до хората, родени и израснали във времената на Путин, то това са млади хора, навършили или не 18 години, които разбират много добре, че имат малко оптимистични перспективи за своето бъдеще. Това е още един повод да се излезе на улицата.
Целия разговор на Михайлина Павлова с Антон Карлинер можете да чуете в звуковия файл.
Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..
Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията. Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...
В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..
В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg