Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антон Карлинер: Журналистите в Русия искат да работят спокойно

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Средата на седмицата – в Русия предстоят още събития.

Антон Карлинер, фоторепортер в Москва и зам.-председател на Профсъюза на журналистите и работещите в СМИ на Русия, е бил на работа на 23, 31 януари и през нощта на 2 февруари – отразявал е протестите. Не е свалял от гърба си задължителната жълта жилетка, на гърба на която е изписано "ПРЕСА". Казва, че за по-сигурно, макар че… През другото време се занимава с профсъюзна работа, защото правата на неговите колеги трябва да бъдат защитени.

„Москва тези дни изглежда странно“ – казва той и добавя, че придвижването из града е затруднено заради блокирани улици и заради това, че някои станции на метрото не работят. В центъра на града е пълно с полиция."

Реакциите на обществото

„Обществото реагира по различен начин, но се наблюдава възмущение у хората още когато задържаха Алексей Навални на летището, а и след това. Хората излязоха на улиците, за да изразят позицията си. На улицата са хора, които живеят не само в Москва и Санкт Петербург. Има реакция и в други големи градове на цяла Русия. Не сме наблюдавали досега подобно нещо."

Младите и бъдещето

В момента особено важна е икономическата ситуация в страната. Миналата година премина под знака на пандемията и това се отрази на доходите на населението, промени се жизненият им статус и се появиха много поводи да се излезе на улицата и да се протестира. Хората искат правата си обратно. Трябва да добавим, че правителството прие различни закони през последните години, като този, който увеличи пенсионната възраст, например. Хората са недоволни от своето икономическо и социално положение. Ако си спомняте, по време на протестите 2011-2012, които бяха локализирани в Москва и Питер, на улицата излезе така наречената „креативна класа“, която беше недоволна от нарушаването на демократичните свободи. Сега протестите са други и имат по-скоро социален характер. Що се касае до хората, родени и израснали във времената на Путин, то това са млади хора, навършили или не 18 години, които разбират много добре, че имат малко оптимистични перспективи за своето бъдеще. Това е още един повод да се излезе на улицата.

Целия разговор на Михайлина Павлова с Антон Карлинер можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41