Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Светлана Димитрова: БНР има най-голямото разнообразие от класическа музика

7
Светлана Димитрова
Снимка: личен архив

По повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" се среща с лица и гласове от програмата. 

Светлана Димитрова, главен редактор на програма "Христо Ботев", е главен герой в "Нашият ден". От 1985 година животът ѝ е свързан с Българското национално радио. 

Пътят към БНР

Светлана Димитрова

"Не съм мечтала от малка да бъда в БНР. В Радиото дойдох, след като завърших Българската държавна консерватория – уж за малко, пък то стана за цял живот. Когато започнеш в Радиото, ти или не можеш да се справиш, или се пристрастяваш. С мен беше второто. И така останах повече от 36 години. Аз започнах тогава в Комитет за телевизия и радио и заповедта ми беше разписана от големия български композитор Александър Йосифов." 

Музиката и Радиото

Стефано Пода и Светлана Димитрова

"Никъде другаде, освен в Българското национално радио, аз не мога да направя или да чуя, или да избера за нашите слушатели толкова голямо разнообразие от музика – и то класическа музика. Класическата музика остава в БНР. А специално пък в програма "Христо Ботев" това, което продължаваме да правим, е наистина безценно – както за тези, които работят, така и за слушателите. Не можете да си представите какво имаме във фонотеката. Няма друга възможност освен да сме на нивото на слушателите. За да бъдеш на нивото на своите слушатели, трябва да се интересуваш, да четеш, да знаеш... и 24 часа да слушаш."

Любими изпълнители

Светлана Димитрова и Александрина Пенденчанска"Мария Калас. Защото тя е жената, която преобърна оперния свят. Това звучи като клише, но когато слушаш тези преди нея и тези след нея, разбираш за какво става дума. Тя направи операта да е актьорска, да е емоционална, да те кара да настръхваш. Има преди нея много по-гласовите, много по-изявени оперни певици, но тя за мен е жалона – преди Калас и след Калас. 

А Хосе Карерас е любимият ми певец. От първото ми чуване, когато даже не знаех кой е този певец, се влюбих в тембъра му, в начина, по който пее, в този глас, изпълнен със слънце. Павароти е велик, Доминго – също, Алфредо Краус... много са. Но на сърцето ми е Карерас."

БНР преди дигитализацията

Светлана Димитрова и Калуди Калудов

"Беше много интересно, защото бяхме повече от 50-ина музикални редактори – работехме за всички програми, всичко беше на ленти. Трябваше да прослушаш всяка лента за предаване. Но най-драматично беше, когато правиш опера... Всичко минава и се забравя. Когато излезе компактдискът, се почувствахме преродени. Хубавото бързо се приема. Сега лентите като че ли отиват назад, въпреки че това, според всички, е най-трайният звуконосител. Това, че Радиото пази своите ленти, е добре. Те може да се наводнят, дори да мухлясат... но звукът стои. Едното не изключва другото. Разбира се, имаме и лентохранилището в Боровец – така трябва да се съхраняват лентите."

Как се съчетава музикалното редакторство с административната работа, какво означават наградите и как ѝ се отразява дистанцията заради пандемията – можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – личен архив и БНР

Светлана Димитрова е завършила Френската езикова гимназия в София и Българската държавна консерватория, специалност „Оперно пеене“. От 1986 г. е музикален редактор в БНР. От 2001 г. е заместник главен редактор „Музика“ на програма „Христо Ботев“. Била е водещ на „В света на операта“ и „Алегро виваче“ по „Хоризонт“. В "Христо Ботев" е автор и водещ на „Неделен следобед“, „На опера в събота“, „Музик мания“ и др. Създателка е на стрийма „Класика“ на интернет радио „Бинар“ на БНР. В момента е главен редактор на програма „Христо Ботев“.
Носител е на „Златният будилник“  – 2017 година – за предаване – „Музикални вечери“ на екип „Класика“, и 2018 година – за журналистика.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Легендарната група "Гънс ен' Роузес" се завръща в София

О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..

публикувано на 21.07.25 в 14:50

Пианистката Рая Костова с първи авторски диск

В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..

публикувано на 20.07.25 в 08:10

H.M.S.U. канят на летен фестивал този уикенд в София

25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U.  е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU)  е българско музикално движение, създадено през..

публикувано на 17.07.25 в 17:05

Русенската опера със седем спектакъла на Белоградчишките скали

Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали.  Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..

публикувано на 17.07.25 в 16:05

Международният фолклорен фестивал "Велико Търново" с 27-о издание

This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..

публикувано на 16.07.25 в 09:00