Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Светлана Димитрова: БНР има най-голямото разнообразие от класическа музика

7
Светлана Димитрова
Снимка: личен архив

По повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" се среща с лица и гласове от програмата. 

Светлана Димитрова, главен редактор на програма "Христо Ботев", е главен герой в "Нашият ден". От 1985 година животът ѝ е свързан с Българското национално радио. 

Пътят към БНР

Светлана Димитрова

"Не съм мечтала от малка да бъда в БНР. В Радиото дойдох, след като завърших Българската държавна консерватория – уж за малко, пък то стана за цял живот. Когато започнеш в Радиото, ти или не можеш да се справиш, или се пристрастяваш. С мен беше второто. И така останах повече от 36 години. Аз започнах тогава в Комитет за телевизия и радио и заповедта ми беше разписана от големия български композитор Александър Йосифов." 

Музиката и Радиото

Стефано Пода и Светлана Димитрова

"Никъде другаде, освен в Българското национално радио, аз не мога да направя или да чуя, или да избера за нашите слушатели толкова голямо разнообразие от музика – и то класическа музика. Класическата музика остава в БНР. А специално пък в програма "Христо Ботев" това, което продължаваме да правим, е наистина безценно – както за тези, които работят, така и за слушателите. Не можете да си представите какво имаме във фонотеката. Няма друга възможност освен да сме на нивото на слушателите. За да бъдеш на нивото на своите слушатели, трябва да се интересуваш, да четеш, да знаеш... и 24 часа да слушаш."

Любими изпълнители

Светлана Димитрова и Александрина Пенденчанска"Мария Калас. Защото тя е жената, която преобърна оперния свят. Това звучи като клише, но когато слушаш тези преди нея и тези след нея, разбираш за какво става дума. Тя направи операта да е актьорска, да е емоционална, да те кара да настръхваш. Има преди нея много по-гласовите, много по-изявени оперни певици, но тя за мен е жалона – преди Калас и след Калас. 

А Хосе Карерас е любимият ми певец. От първото ми чуване, когато даже не знаех кой е този певец, се влюбих в тембъра му, в начина, по който пее, в този глас, изпълнен със слънце. Павароти е велик, Доминго – също, Алфредо Краус... много са. Но на сърцето ми е Карерас."

БНР преди дигитализацията

Светлана Димитрова и Калуди Калудов

"Беше много интересно, защото бяхме повече от 50-ина музикални редактори – работехме за всички програми, всичко беше на ленти. Трябваше да прослушаш всяка лента за предаване. Но най-драматично беше, когато правиш опера... Всичко минава и се забравя. Когато излезе компактдискът, се почувствахме преродени. Хубавото бързо се приема. Сега лентите като че ли отиват назад, въпреки че това, според всички, е най-трайният звуконосител. Това, че Радиото пази своите ленти, е добре. Те може да се наводнят, дори да мухлясат... но звукът стои. Едното не изключва другото. Разбира се, имаме и лентохранилището в Боровец – така трябва да се съхраняват лентите."

Как се съчетава музикалното редакторство с административната работа, какво означават наградите и как ѝ се отразява дистанцията заради пандемията – можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – личен архив и БНР

Светлана Димитрова е завършила Френската езикова гимназия в София и Българската държавна консерватория, специалност „Оперно пеене“. От 1986 г. е музикален редактор в БНР. От 2001 г. е заместник главен редактор „Музика“ на програма „Христо Ботев“. Била е водещ на „В света на операта“ и „Алегро виваче“ по „Хоризонт“. В "Христо Ботев" е автор и водещ на „Неделен следобед“, „На опера в събота“, „Музик мания“ и др. Създателка е на стрийма „Класика“ на интернет радио „Бинар“ на БНР. В момента е главен редактор на програма „Христо Ботев“.
Носител е на „Златният будилник“  – 2017 година – за предаване – „Музикални вечери“ на екип „Класика“, и 2018 година – за журналистика.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50