Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

УНИЦЕФ-България във време на пандемия

Снимка: unicef.org

На 9 февруари през 1949 г. България се присъединява към УНИЦЕФ. Дейността на УНИЦЕФ - България в днешната сложна ситуация коментира в “Нашият ден“ Даниела Колева, програмен директор “Закрила на детето“ към организацията.

“Пандемията наистина е едно от глобалните предизвикателства, което се добави към конфликтите и неравенствата.“ – казва тя и допълва:

“Ние подкрепяме няколко основни направления, включително достъпа до най-уязвими деца и семейства. По време на кризата сме доставили над 10 тона материали на над 40 общини. Това са различни хигиенни принадлежности, образователни комплекти, с които сме подкрепили над 3500 семейства и близо 10 хил. деца.“

“Всички наши програми и услуги, които подкрепяме, например патронажните услуги в Шумен и в Сливен, които подкрепят бременни жени и семейства с деца под 3 години. Услугите ни “Зона за закрила“, които са с фокус превенция и реакция към деца и родители, пострадали от насилие, бяха адаптирани, така че да продължат да работят. Да могат да предоставят информация, насоки и съвети – както онлайн, така и по телефон.“

Тази година е много важна за нас. Отбелязват се 75 години от създаването на УНИЦЕФ. Организацията е създадена през 1946 г. Като основната причина за нейното създаване е да се отговори на нуждите на децата, пострадали от Втората световна война. През 1953 г. УНИЦЕФ вече става формално и неразделна част от системата на Организацията на обединените нации (ООН) и тогава значително разширява обхвата на дейността си. Освен предоставянето на спешна помощ, храна и здравна грижа, организацията започва да добавя много по-голям фокус върху образованието, подкрепата на майчинството и осигуряването на цялостна грижа.“


Резултати у нас

“Едно от най-големите постижения, които ние като УНИЦЕФ подкрепяме чрез споделянето на българския опит сред други държави, е реформата в грижата за деца.“ казва Колева и пояснява:

“През последните 10-15 г. България гарантира все повече правото на децата да живеят в подкрепяща семейна среда. Вие знаете, че всъщност реформата в т.нар. "процес на деинституционализация" започна още през 2000 г. с приемането на Закона за закрила на детето и първите усилия за създаване на нови услуги за подкрепа на семейството, за спиране на входа към институциите. Но от 2010-а всъщност беше приета визията за деинституционализация, която постави фокус върху закриването на домовете. Защото това, което България показа и все повече държави в света правят като реформи, е не само да се говори за негативните ефекти от престоя на децата в домовете, но колко е важно децата да се отглеждат в семейства и в семейна среда. Също така важна е реформата в социалните услуги и приобщаващото образование.“

Достъпът до образование

“За нас това също е един от ключовите приоритети. Организацията в момента е в процес на развиване на своя нов стратегически план. Но със сигурност преодоляването на кризата с достъпа до образование, включително за някои от най-уязвимите и маргинализирани деца, е един от нашите четири глобални приоритета в световен мащаб.“

Повече можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Злидол живеят само добри хора

"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..

публикувано на 18.04.25 в 08:45

Ферма в Осоица

През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..

публикувано на 17.04.25 в 15:25

Доброволци осигуряват празничен обяд за Великден на хора в нужда, можете да помогнете и вие

Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София кампанията "Подай ръка" на Мартин Мартинов ще осигури топъл обяд на Великден на 150 – 170 бездомни и хора в нужда. Срещу дарение от 30 лв. за Великденски обяд, можете да станете част от Благодетелите..

публикувано на 17.04.25 в 12:55

Български фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от ЕК

Българският фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от Европейската комисия за продължаването на цялостната си програма за подкрепа и развитие на демократичния граждански сектор у нас. Рада Еленкова, програмен директор на БФЖ, представя в "Нашият ден" програмите на фонда за финансиране на организации от..

публикувано на 17.04.25 в 10:05
Мария Мира Христова, Десислава Христозова и Мира Добрева

Мисията на "Деси, къде си?" или "Тихо! За това не се говори..."

"Здравейте, аз съм Деси и съм дебела…" – така започва този разговор не само в студиото на "Семейно радио", но и навсякъде, където има хора, които са готови да се включат в битката с килограмите. И ако отговорите не винаги са удобни, то въпросите са повече от естествени. Задава ги журналистката и телевизионен редактор Десислава Христозова и..

публикувано на 17.04.25 в 08:05