„Феерия от мрак и светлина“ е проект, реализиран от Сдружението на творците с увреждания в България.
Одобрен по програма „Публики“, модул „Творческа намеса в дигитална и публична среда“ при Национален фонд „Култура“ в Министерство на културата. Той представя редки визуални изкуства, каквито са сетивната фотография (специален вид фотография, пренесена от Мексико и Индия единствено в родината ни от цяла Европа. Тя е за фотографи с увредено зрение – незрящи или полузрящи), както и живопис-стъклопис (представлява живопис върху стъкло), рисувана от единствения полусляп художник на стъклописи в България и председател на Сдружението на творците с увреждания в България – Николай Примов.
Участниците в проекта ще демонстрират процеса, чрез който се създават сетивните фотографии и стъклописите. Ще се наблегне на творби, които се създават от незрящи творци. Основната идея е да се подпомогнат творците в неравностойно положение в ситуация на Ковид-19, като се заснемат видеоклипове, на които те показват различни техники и методи, използвани в горе споменатите жанрове. Така от една страна, този тип изкуство ще се популяризира и разпространи по-лесно в дигитална среда, и от друга страна, ще се обучат повече хора в тези техники. Клиповете ще бъдат адаптирани за хора с нарушено зрение.
Алберто Стайков – фотограф и съмишленик в тази инициатива, открехва завесата за това: Що е то „Сетивна фотография“, както за аудиторията, така и за самите участници в проекта. Самият той ги обучава да заснемат различни модели.
„Аз не се фокусирам върху това, как незрящите не виждат, а върху това, как ние, зрящите, не виждаме. В края на краищата, виждането е мисловен процес, а не физиологически. Трябва да сме толерантни, защото на всекиго може да се случи всичко, а знам, зрение се губи много лесно“.
Ръководителят на проекта – Десислава Караиванова и единственият полусляп художник на стъклописи в България – Николай Примов разкриват малко повече за каузата, зад която застава „Сдружение на творците с увреждания в България“.
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg