Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антоанета Николова и Реката

Антоанета Николова
Снимка: личен архив

Антоанета Николова ненатрапчиво, но категорично присъства в съвременната българска поезия и новата ѝ книга доказва колко тежи на мястото си. 

„Сега реката е преляла“ ( Издателство за поезия ДА, художник Неда Ангелова) се нарича новият поетичен сборник от доц. д-р Антоанета Николова, преподавател по източна философия в ЮЗУ "Неофит Рилски", преводач от китайски с множество награди.

Заглавието

"Избрах това заглавие – такова беше усещането ми за някаква пълнота, която идваше от външния свят и от вътрешното ми отношение, този етап, в който бях, когато излизаше стихосбирката."

Изтокът

"Наистина заниманията ми с източна философия ми помагат да си доизградя едно светоусещане, свързано с виждане на единството и на трансформациите на нещата. И особено китайската философия – с нейните идеи за непрестанно движение и промяна. Самите китайски поети, според мен, са и философи – философията, разбирана като различно възприемане на света."

Как се запазва съзерцателно спокойствие през XXI век

"Мисля, че имам някакъв късмет и щастие да живея по начин, който ми позволява да запазя съзерцателно отношение към света."

Какво е премълчано в книгата

"Да, има такъв момент на премълчаване – на грозното, което е до голяма степен относително. Както казва Лао Дзъ, "благодарение на едното виждаме другото". 

Звуците и цветовете

"Напоследък цветът ми е зелено. И светлината, която позволява цветовете да се откроят и да се видят."


КРЪГЛО

Какъв е този път покрай реката!
Каква е тази светеща трева!
Светът е кръгъл. В центъра му крача,
а сякаш вътре в себе си вървя.
Обгръща ме небето със кълбото си голямо,
прелитат диви патици през мен с протяжен вик,
направо от сърцето ми излита врана
и като бели риби мислите се стрелват в миг.
Навеждам се лицето си да видя във водата,
но виждам само дългите треви от дълбините на съня,
а хлъзгави подмоли в тъмнината клатят
надиплената пясъчна тъга.
По камъни и сенки бавно разпознавам
рисунъка на нощи и на дни.
Въздъхвам и дъхът се разширява
във тръпки от проблясващи вълни.
И аз разбирам – кръгла съм отвътре,
кълбо съм като този свят зелен.
В реката сянката ми става на пъстърва
и гмурва се в дълбокото във мен.
А облаци и птици в светлината плуват,
главата ми е купол на небе.
И будна съм, и го сънувам.
И СМЕ.

Антоанета Николова е родена на 26 юни в София. Завършва философия в СУ "Климент Охридски". Защитава дисертация на тема "Екология и религия", в която разглежда разбирането за природата в източните и западните култури. Преподава Източна философия в ЮЗУ "Неофит Рилски", Благоевград. Автор е на стихосбирките: "Втечнена светлина" (1994), "Приказки за същества без име" (1998), "Зелено/Огледало" (2003), "Високи бели птици на брега" (2007) и "Дишане" (2008), както и на монографията "Езикът на Пустотата" (2003), посветена на източната интуиция за Пустотата и нейната древна и съвременна интерпретация в поезията. Съпреводач, заедно със София Катърова, на първата, издадена на български, антология с китайска пейзажна лирика "Поезия на планините и водите" (2003). Член на Сдружение на български писатели, Български хайку клуб, Хайку клуб "София" и Световната хайку асоциация.

Снимки – личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бисер Лазаров

"Следобедът на един фавн" през погледа на Бисер Лазаров

Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров.  Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а експозицията ще остане в галерията до 11 май . Присъства един мой сантимент, свързан с моя стара любов към литературните течения на хедонизма и бохемството, чиито прекрасни представители са Оскар Уайлд и..

публикувано на 15.04.25 в 17:57
Иво Милев

"Чакай и се надявай" с Иво Милев

"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да ни разкаже и своя живот. Книгата "Чакай и се надявай" ни връща в едно време на надежди, на устреми, на жажда за знание и съзидание. Но и на трудности, чието преодоляване е стимул за всеки от нас,..

публикувано на 15.04.25 в 17:43

Душата – не просто като метафора

Новата книга "Дарбата на душата" на един от най-добрите регресионни терапевти в България – Яна Аврамова-Атанасова е продължението, което мнозина очакваха. След като ни въведе в света на регресията и невидимите измерения на съществуването, авторката на книгата "Регресия" сега ни повежда още по-дълбоко – към самата същност на човешката душа и нейните..

публикувано на 15.04.25 в 17:28

"Аз, художникът" – ретроспективна изложба на Стефан Гацев в СГХГ

Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986),  пресъздава хронологично творческия му път. Завършил първия випуск на Художествената гимназия, а след това "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Илия Петров и "Декоративно-монументални изкуства" в ателието на проф. Георги..

публикувано на 15.04.25 в 16:07

Връзка между човек и природа в новата изложба на Нора Ампова

"Йокута" e името на новата изложба на Нора Ампова. Заглавието идва от шведската дума gökotta – копнежът да се събудиш рано, за да чуеш първата песен на птиците. Това северно понятие става концептуална рамка за произведенията, чрез които художничката изследва връзката между човек и природа, памет и лична метаморфоза. Водена от копнеж по..

публикувано на 15.04.25 в 12:55