Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

74 години от рождението на Миряна Башева

Снимка: личен архив

На 11 февруари се навършват 74 години от рождението на Миряна Башева. На широката публика тя беше известна като "Поетесата на космическата нежност". Десетки са песните по нейни стихове.

Миряна Башева е родена е на 11 февруари 1947 г. в София. Дъщеря е на Иван Башев, външен министър на България в правителствата на Тодор Живков и Станко Тодоров (1962–1971). Учи в английска гимназия, след което следва английска филология в СУ "Св. Кл. Охридски", но не се дипломира.

Работи като литературен сътрудник в БНТ, като редактор в списание "Отечество", в Студията за игрални филми "Бояна", в списание и издателство "Факел". От 1997 г. е във вестник "Сега".

За първи път печата стихове през 1972 г. във в. "Литературен фронт". Сътрудничи със стихове и публицистика на списанията "Пламък", "Септември", "Отечество", на вестниците "Студентска трибуна", "Народна култура", "Народна младеж" и др. Издава сборниците "Сто години суета", "Тежък характер", "Малка зимна музика", "Нека да е лято". По нейни текстове са създадени едни от най-популярните музикални шлагери у нас. Творбите ѝ са преведени на основните европейски езици.

През 1979 г. пише стиховете към филма "Войната на таралежите" на Иванка Гръбчева. По покана на Рангел Вълчанов Башева пише сценария на игралния филм "Последни желания" (1983 г.) и на няколко документални филма на същия режисьор.

Има включени стихове в антология с българска поезия, излязла в САЩ – антологията "Глина и звезда – съвременни български поети" (1992), подготвена за печат от българския поет и преводач Георги Белев.

 Ето какво казва за поетесата композиторът Стефан Димитров:

"Животът така ни свърза, че много години бяхме заедно и много неща сме сътворили заедно. Оказва се, че съм направил някъде около 30 песни по нейни стихотворения – "Нека да е лято", "Безнадежден случай"... – няколко поколения вече ги пеят тези песни. Тя просто беше гениална... 

Миряна беше човек, в чиито стихотворения имаше послания – песента "Дано", която знаят всички деца и възрастни, "Господи, дай на България" – послания за добро, за любов... Имам чувството, че, отивайки си, тя не си е отишла, защото всъщност е оставила страхотни стихотворения, страхотна следа в нашия живот, живота на нашето поколение", споделя композиторът.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Робърт Бърнс

Изкуството в мен: Вечно влюбеният Робърт Бърнс

Едва ли има влюбен по света, който да не въздиша по любима/любимия, докато чете стиховете на Робърт Бърнс. Отбелязваме  266 години от рождението на великия поет – един от първите представители и вдъхновители на Романтизма в европейската литература.  Бърнс е приет за национален поет на Шотландия, а с тихотворението му "Scots Wha Hae" дълго време..

публикувано на 14.07.25 в 15:06
Луиза, Ноел Томов, Габриела, София и Деян

Тийнейджърът в мен: Ноел Томов

Той е завършил НПМГ с профил физика, а след това учи квантова и космическа теоретична физика в Софийския Университет. Сега е учител по физика в Britanica Park School – като сам казва, че видимо изглежда на 24 години. Предпочита да го наричат  "популяризатор на науката" пред "инфлуенсър" заради стереотипите, свързани с думата. Той е Ноел Томов!..

публикувано на 14.07.25 в 14:54
Роберт Янакиев

Роберт Янакиев: Човек трябва да е благодарен

От една страна – актьорът, който пресъздава персонажи на кино- и телевизионния екран, чиито мотиви често са скрити, но и дълбоки емоционални, изпълнени с мрак, болка, амбиции и в немалко случаи съмнителни стремежи. От друга – директорът, който мотивира хората, влюбени в театъра, да продължават да бъдат такива, като никак не е изключено в едни моменти..

публикувано на 14.07.25 в 14:43

Тошка Иванова – между убежната точка и убежищата

От днес до 20 юли в галерия "Лампион" може да бъде видяна изложбата живопис на Тошка Иванова. Авторката, която е психодрама експерт, не определя себе си като художник, но цял живот рисува. Заглавието на изложбата "Убежищни точки" е игра на думи – между убежищата в нас и убежната точка в рисуването, споделя в "Нашият ден" Иванова...

публикувано на 14.07.25 в 12:09

Фестивалът "Девет слона": Градът като галерия, сцена и място за срещи

В каква атмосфера протича второто издание на фестивала "Девет слона" и кои са акцентите в програмата до края на седмицата  – разговор в "Нашият ден" с куратора Виктория Драганова . За фестивала , който превръща София в сцена, галерия и място за нови връзки, Драганова казва: " Искаме да споделим историите на града, да поканим жителите да се..

публикувано на 14.07.25 в 11:02