Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китайци изнасят заводите си в Етиопия

В „Покана за пътуване“ Станислава Павлова разказва за Адис Абеба като икономическо чудо

4
Снимка: Станислава Павлова

Когато някой спомене Етиопия, в съзнанието на повече от нас изникват сладки дечица с гладни очи. По-информираните се сещат за коптски кръстове и старохристиянски храмове, древният примат на 3 млн. години Люси и родината на кафето. Но последното, което бихте си представили, е… икономически развита страна.


Станислава Павлова, която в продължение на 14 години редовно е посещавала Адис Абеба покрай работата си, разбива африканските ни предразсъдъци. Много от приятелите, с които е започнала, вече имат собствен бизнес и са част от новооформилата се средна класа. А когато лети към етиопската столица, повече от половината самолет е пълен с китайци. Те масово местят заводите си от Азия в Африка заради евтината работна ръка.

Някои български производители са усетили предимствата на многомилионния пазар и Станислава е виждала в магазините наша козметика.

Повече за непознатата Адис Абеба можете да научите от разговора със Станислава Павлова в звуковия файл.


Снимки: Станислава Павлова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32

Десислава Борисова – млад учител и финалист на FameLab 2025

Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..

публикувано на 06.05.25 в 14:19
Проф. Вайсилов, проф. Петков и проф. Александров

Трима изследователи от СУ с публикации в едно от най-престижните научни издания

В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски":  проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...

обновено на 06.05.25 в 13:44