Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли алгоритъм за лечение на Covid-19

Д-р София Ангелова: Протоколите за лечение от интернет са "народно творчество"

Притеснени сме от факта, че в последните 10 години няма антибиотични молекули

| обновено на 11.02.21 в 14:51
Снимка: архив

Има ли алгоритъм при лечението на Covid-19? Как да действаме, когато разберем, че сме се заразили с коронавирус? Какво най-напред трябва да направим, за да минем най-лесно през това предизвикателство и да поемем минимален риск за здравето си?

Д-р София Ангелова, пулмолог, коментира в "Нашият ден":

"Основното е да запазим спокойствие и самообладание. В пост-Covid ситуацията идват много млади хора в т.нар. "пост-Covid синдром" – голяма част от тях са толкова притеснени и уплашени, че създават и у мен притеснение за психичното им здраве. Пациентът има нужда да му кажем: "Това, че е Covid положителен, не означава, че е обречен". Лекува се, важно е първо спокойствието. Аз съм се убедила, че тези, които запазват спокойствие, съкращават оздравителния период." 

Затова – стъпка по стъпка

Д-р София Ангелова"Първото нещо е – положителен тест – изолиране. Човек трябва да остане вкъщи, трябва да избягва контактите, естествено, защото първата и основна задача е да се опитаме да не разпространяваме инфекцията. И ние казваме: "Дори не идвайте в лекарските кабинети". Защото нашите лекарски кабинети се превръщат наистина в инкубатор за вируси. Човек трябва да остане вкъщи, да бъде спокоен, да се свърже със своя лекар. Дали ще бъде личният лекар, дали ще потърси приятел лекар – важно е да получи съответните напътствия какво трябва да направи."

Ние, лекарите, сме против самодиагностиката и самолечението 

"Тогава могат да се допуснат грешки. Вече сме ориентирани в обстановката и знаем какви съвети да дадем на хората. Аз обикновено, диктувайки медикаментите на моите пациенти, казвам и любима книга, приятна музика и добро настроение. Това е изключително важно, за да съкратим оздравителния процес."

В интернет има протоколи на лечение – можем ли да се възползваме от тях

"Наистина в интернет пространството вървят различни протоколи. Позволявам си да нарека това "народно творчество". Вървят протоколи, които не считам, че са точното и правилно лечение! Обременява се организмът. Ние трябва да мислим и за черния дроб на хората. Трябва да мислим и за общото им състояние. Трябва да мислим и за чревната микробиота (ЧМ – чревната флора), която е невероятен наш помощник. А всъщност с многото медикаменти и на първо място, антибиотиците, които вървят в тези протоколи, унищожават точно нашата чревна флора, полезните бактерии, които са ни невероятни помощници. Те помагат на нашия организъм да съществува по правилния и здравия начин."

Ние, като пулмолози, не можем да се съгласим от първия ден на вирусната инфекция да се назначават антибиотици!

"Притеснени сме от факта, че в последните 10 години няма антибиотични молекули. Сега се изстрелват тези, които бяха последното поколение, с което разполагаме. Ние, пулмолозите, сме на тръни. Дано не дойде време, когато няма да има с какво да лекуваме хората от бактериални инфекции..."

Признаци, при които трябва непременно да потърсим специализирана лекарска помощ

"Най-честият и водещ симптом е температурата. Но тя не трябва да ни притеснява. Казвам на хората да приемат температурата като защитна реакция на организма. Вирусите не виреят, те загиват при висока температура. Затова това е защитната реакция. Но всеки организъм реагира индивидуално. Тогава обаче, когато се появи симптом задух, когато започне да учестяват дишането, задължително трябва да бъдат видени от лекар. Тогава се намесват колегите от Бърза помощ, които посещават пациента и преценяват."

Втората фаза на заболяването – когато човек има нужда от кислород

"Защото се развива един процес, който не е бактериален процес, процес, който ангажира алвеолите, тръгва от кръвоносните съдове, защото знаем, че Covid-19 е ендотелна болест. Тогава вече трябва да се потърси лекарска помощ. Обикновено около 15% от хората имат нужда от кислород." 

Д-р Ангелова поздрави своите колеги пулмолози и им пожела да бъдат преди всичко здрави. Тя призова: "Нека да бъдем разумни и отговорни и да спазваме противоепидемичните мерки!"

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "Да победиш рака" дава надежда и разбива митове

Септември е месец на осведоменост за рака при децата. Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" (СДОХЗ) вече 14 години реализира различни инициативи в рамките на международната кампания – разказва в "Нашият ден" Петя Александрова . Акцент тази година е фотографската изложба "Да победиш рака" , която ще бъде открита днес в 18:30 в..

публикувано на 19.09.24 в 10:52
Александър Шпатов

Градът в разкази: "На живо от София" – ново издание с нови перспективи

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостуваха Александър Шпатов, юрист, писател, гид и общественик, заедно с художника Дамян Дамянов, автор на илюстрациите и оформлението на новото издание на сборника "На живо от София". Темата на разговора се фокусира върху обновеното и допълнено издание на книгата и връзката между литературата и..

публикувано на 19.09.24 в 10:31

Как баща от Пловдив преобразява детските площадки в квартала

Днес ще ви запознаем с човек, който олицетворява истинското значение на гражданския дълг. Без да очаква помощ от институциите или някакви награди, той поема инициативата и чрез своите действия дава пример на децата си какво означава да се грижим за общото благо. Този човек е Даниел Цавков от Пловдив. Неговият основен стремеж е да покаже на децата..

обновено на 19.09.24 в 10:10

Как да разпознаем симптомите на туберкулоза? Консултации и скрининг през септември

В периода 16-20 септември 2024 г. лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза ще предлагат безплатни консултации за всички желаещи в рамките на кампанията "Седмица на отворени врати". Тази инициатива е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2021-2025 г., ръководена от..

обновено на 18.09.24 в 12:43

Вендинг машини за лекарства извън аптеките: Фармацевти остават в протестна готовност

На днешния 18 септември в Българския фармацевтичен съюз се проведе пресконференция по повод приетия на първо четене в парламента проект на Закона за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Законопроектът предвижда възможността за продажба на лекарства чрез автомати, което предизвика сериозна реакция от страна..

обновено на 18.09.24 в 11:49