Казусът „Робин Худ“ и кои са новите тенденции във финансовия свят? Темата коментира в "Нашият ден" Мирослав Севлиевски, бивш депутат и собственик на компания, управляваща инвестиционни фондове.
“Робин Худ“ станаха много популярни през последния месец. Платформата е брокер на ценни книжа, в която лесно можете да си отворите брокерска сметка. Всичко можете да направите по интернет, без нито лист хартия, без да посещавате нито един офис. Получавате брокерска сметка, с която можете да търгувате на фондовите борси основно в Америка. Такива платформи има още много по света. Но “Робин Худ“ станаха много популярни по най-различни причини, но най-вече заради лесния достъп до отваряне на сметки там.“
"Голямото нещо, което се случи последния месец, тази група млади хора поколението “Z“, се организираха през една друга платформа, която се нарича “Редит“, и от 1 млн. станаха 8 млн. и част от тези 8 млн. решиха, че ще купуват една или десет акции на борсовия пазар в САЩ и вдигнаха в рамките на минути цените или свалиха цените на определени акции. По този начин те се опълчиха на големите инвестиционни фондове в САЩ и някои от тях обявиха фалит.
Получи се класическата библейска история Давид срещу Голиат и малките Давидчета от целия свят се събраха, организираха се и показаха на големия Давид, че светът върви по различен начин, че правилата на играта са различни и че това поколение трябва също да бъде слагано в сметката, вече не само на политическите игри, а и на борсовите спекулации и инвестиции.“
Коментар по казуса направи и Марио Димитров, съосновател на канала The Wallstreet cat:
"Много ме радват младите хора, примерно на по 18, 19, 20 години, с които си общуваме всеки ден в нашия Yotube канал – The Wallstreet cat, нашите социални медии. И наистина те се интересуват от инвестиции на много млада възраст. Да ви кажа честно, на тяхната възраст съм бил много далече от каквито и да било инвестиции. Колкото по-рано човек започне да се интересува, толкова по-добре. Тази финансова грамотност би била полезна, общо взето, през целия живот на един индивид – казва той и допълва – “Робин Худ“, макар че не са единствената платформа, където могат да се търгуват тези акции, тя е най-популярната платформа за САЩ.
Ако искаш да търгуваш на “Робин Худ“, трябва да си американец. Платформата е брокер на акции. Тя е създадена преди около десет години от българина Владислав Тенев. “Робин Худ“ като цяло е нещо много гениално, тъй като дава лесен достъп на малкия инвеститор да влезе в тези пазари, през телефона, през апликация. Става много бързо, удобно и лесно. Като европеец винаги ме е било яд, че нямам достъп до тази платформа.“
Ивайло Пенев, инвестиционен мениджър, също коментира в “Нашият ден“ случая с платформата “Робин Худ“:
“Това, което се случва последните месеци, тъй като случката с Game stop е може би последно проявление на един тренд, който го имаме от началото на пандемията и по-сериозните локдауни по целия свят. Всъщност платформата, създадена от нашия сънародник, е обект на много критики заради действията си около случая с Game stop. Без да се месим на съдебните власти в САЩ, тъй като сега “Робин Худ“ ще подлежи на разследвания по много теми, е добре да отбележим някои важни неща. Платформите с нулеви комисионни са много популярни по обективни причини. Болшинството от хората обикновено си мислят, че е много скъпо и имат нужда от огромен капитал, за да търгуват на борсите. В последно време се появиха много подобни компании, които предлагат търговия срещу нулеви комисионни. Тук обаче трябва да си спомним старата максима, че ако не плащаме за продукта, продуктът сме ние.“
“Това, което конкретно се случва с играта на малките играчи срещу големите хедж фондове, е може би проявление на бунта на младото общество, с което те искат да кажат – вижте ни, ние сме тук, не харесваме това, което виждаме, имаме сили да го променим. Подобни случки имаше и с други компании.“
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg