Какво можем да очакваме от времето, в което живеем – към това насочва погледа книгата „Бъдещето на почти всичко“ от Патрик Диксън. Авторът прогнозира глобалните проблеми, пред които ще се изправи човечеството, като представя утрешния ден в различни аспекти. Пикове и спадове, възход на развиващите се пазари, напредък в медицината, но и заплахи от вирусни епидемии. Kaĸви ca тeндeнциитe, c ĸoитo бизнecът тpябвa дa ce cъoбpaзявa?
„Той се опитва да напипа пулса на съвременния световен метаболизъм и да предскаже какъв тип поведение ще има светът след 10, 15, 20 години или половин век“, казва редакторът на книгата Благой Иванов.
“Харесва ми това, че обхваща всичко. И като аспекти, и като култури, и като икономика. Не се фокусира само върху Великобритания, макар че тя има роля в книгата. Говори много за Китай, за развитието на локалния бизнес в Африка, в Южна Америка. Така че неговият поглед е наистина глобален. И това е едно от основните достойнства на книгата.“
“Най-хубавото, когато завършиш книгата, е, че чашата е наполовина пълна. Има проблеми, ще има проблеми, но човечеството много повече е доказвало досега, че е склонно да се самосъхрани, отколкото да се самоунищожи. Нас все още ни има, все още съществуваме като вид. Това означава, че не сме се самоунищожили, въпреки безбройните опити. Тъкмо напротив, той твърди, че най-вероятно ще успеем да прескочим този век. Свръхпопулацията е проблемна, но има решение на тези проблеми, в дискусия в разумни предложения в изслушване, а не в истерии. И точно това се надявам да бъде нашето бъдеще.“
Патрик Диксън е водещ медиен експерт по глобални тенденции, консултант в ръководните екипи на редица световни корпорации и популярен лектор с публика от над 450 милиона души по цял свят. Признат е за един от топ 20 най-влиятелните бизнес мислители на нашето съвремие.
Повече за книгата можете да чуете от звуковия файл.Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили. Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..
В редакция "Хумор и сатира" наистина обичаме да пътуваме, най-вече с въображението си, но и традиционно, например с влак. За нас и за всички като нас има кой да се погрижи, което може би е повод за радост. Чуйте информация за новото в придвижването с железниците у нас от 1 януари, а останалото слушайте всяка неделя след новините в 18 часа ...
"Формация "Артисти със сребро в косите" при САБ спретва на 19 декември артистична следобедна юбилейка, да си поюбилействаме, дето на 19 декември 1934 в 15 ч. се роди нашият човек Никола Петков – лице с образование, достижения в забавно-развлекателния сектор и нечакан имидж" – пише в симпатичната покана до "Артефир". Предаването представи преди време..
Днес, 17 декември, от 17,30 ч., в зала "Галерия" на Националния студентски дом - София е рециталът на лауреатите в десетото издание на Националния литературен конкурс на името на Георги Черняков – дългогодишен ментор на писателите студенти от някогашния литературен кабинет "Димчо Дебелянов". Ще бъде представен и сборникът "Гнездото. Том 2", включващ..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg