Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сава Димитров-внук – наследник и продължител на утвърдени традиции

Снимка: Здравко Петров

В петъчната вечер на 12 февруари 2021 г. от 23 часа, предаването „Български изпълнители“ на програма „Христо Ботев“ ще срещне слушателите с един изключително активен в своята творческа дейност български музикант. Това е кларинетистът и настоящ ректор на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ проф. д-р Сава Димитров.

Роден в София, той е потомък трето поколение на една от най-уважаваните музикантски фамилии в областта на изпълнителското изкуство. Баща му – кларинетистът проф. Димитър Димитров е преподавател по кларинет и е бил солист на всички водещи български оркестри. Неговият дядо и съименник проф. Сава Димитров е основоположник на професионалната музикална кларинетна школа в България, въвежда съвременната система „Бьом“ при конструирането на кларинета и е първи изпълнител на първия български инструментален концерт за кларинет, написан от композитора Георги Костов. Всичко това предопределя житейския и творчески музикален път на младия Сава Димитров, но не и първоначалния избор на музикален инструмент.

„Изборът да свиря на кларинет беше изцяло мой“ – споделя Сава Димитров, който започва да свири най-напред на виолончело, но, запленен от красивия звук на кларинета, който слуша постоянно в своя дом, още като ученик той решава да тръгне по пътя на баща си и на своя дядо. Именно те са и неговите основни учители в музикалното училище и музикалната академия, заедно с изтъкнатия български кларинетист проф. Петко Радев, а след завършване на висшето си образование Сава Димитров специализира и в Париж.

В своята дейност като концертиращ артист, Сава Димитров участва като първи кларинетист в много състави, с които гастролира във Франция, Италия, Германия, Швейцария, Холандия, Испания, Португалия, Гърция и др. Създава кларинетен квартет, с който изнася концерти в България и Германия. Солист е на Софийската филхармония, Симфоничния оркестър на Българското национално радио, камерен ансамбъл „Софийски солисти“, оркестър „Симфониета“ към БНР, ансамбъл „Оркестрал“ и др.

Има самостоятелни рецитали в София и страната, Австрия, Словакия и др. Има записи като солист и с камерни формации в БНТ и БНР. Репертоарът му включва произведения от всички стилове и епохи, в които се създава музика за кларинет. Автор е на книгите „Българската кларинетна школа“ (2007) и „Пътят на кларинетиста“ (2011). Съставя и издава три сборника (2012, 2013 и 2016 г.) с избрани и анализирани етюди за кларинет, написани от неговия дядо проф. Сава Димитров. Член е на жури на наши и международни конкурси и е основател на международен кларинетен конкурс на името на своя дядо. От есента на 2020 г. е ректор на НМА „Проф. Панчо Владигеров“, където преподава кларинет, както и Методика на обучението по дървени духови инструменти.

„Има едно ниво, от което само националната идентичност, съотнесена към музиката, прави различно отношението към нея, докато всъщност музиката е една и съща. Тя трябва да въплъщава чувства и чрез нея да предаваш тези чувства на публиката, на слушателите.“
Тези и още свои мисли споделя проф. Сава Димитров със слушателите на предаването „Български изпълнители“ в петъчната вечер от 23 часа. Ще звучат и негови майсторски интерпретации на музика от Франтишек Крамарж, Карл Мария фон Вебер, Камий Сен-Санс, Франсис Пуленк, Белла Ковач, Херберт Бауман и Ангел Котев. Удоволствието за ценители е гарантирано!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Born Erased

Самоличността на Born Erased или край на света на края

"Тъй като писарите ще продължат, малцината читатели, които ги имаше по света, ще сменят занаята си и ще станат също писари" – това някак беше първата далечна асоциация, още докато слушах за първи път целия албум I Am The End Of The World на настоящия проект на Ангел Симитчиев Born Erased – именно микро-дистопията "Край на света на края" от..

публикувано на 25.05.25 в 16:45
Acid Mothers Temple

Acid Mothers Temple довечера в София

Неделна вечер. В дъжда. Какво друго да прави човек, освен да отиде на японски психеделик рок концерт . Мястото е клуб "Паве" под Столична библиотека (вход от "Уилям Гладстон" 68), а часът – 20:00ч. В най-силната досега откъм японски авангард и ъндърграунд година за "Аларма Пънк Джаз" , след концертите на Казухиса Учихаши и Акира Саката (с..

публикувано на 25.05.25 в 14:21

Отбелязваме 24 май с българска опера от Парашкев Хаджиев

В съботния празничен ден слушателите на програма "Христо Ботев" ще имат възможността да чуят документален запис на една рядко изпълнявана творба от композитора Парашкев Хаджиев. Избрали сме изпълнение от 25 ноември 1969 г., когато солистите и оркестърът на Софийската опера са изпълнили операта "Майстори" под диригентската палка на маестро Атанас..

публикувано на 24.05.25 в 08:05

"Майстори", опера от Парашкев Хаджиев

Либрето: Парашкев Хаджиев По драматичната пиеса на: Рачо Стоянов Световна премиера: 9 октомври 1966 г., Софийска опера Действащи лица и изпълнители: • Тихол, майстор резбар (тенор) • Найден, негов син, резбар (бас) • Милкана, жена на Найден (сопран) • Живко, майстор резбар (тенор) • Добри (баритон) • Кольо (тенор) • Генчо..

публикувано на 23.05.25 в 10:05
Putan Club (Франсоа Камбюза и Джана Греко)

Putan Club с концерт в София навръх 24 май

Задава се шумна мрачна майска вечер в сърцето на мрака в София. 24 май с наситени китари, дръм машини, бас и бяс. Понякога те се завръщат: след дебюта си на българска земя по Гергьовден 2024 г. независимото (в пълния смисъл на думата) електро-индъстриъл-авнагард-рок дуо Putan Club повтаря Софияна светлата дата 24 май в тъмните подземия на..

публикувано на 22.05.25 в 20:15