„Оперни концерти онлайн“ е нова инициатива в социалните мрежи, която ще представя камерни концерти на известни български изпълнители. Групата е подкрепена от артисти като Красимира Стоянова, Габриела Георгиева, Цветана Бандаловска, Михаил Светлев, Калуди Калудов, Петър Бучков и много други.
Първият концерт ще се излъчи на 14 февруари от 18 ч. в специално създадената за събитието група „Оперни концерти онлайн“. В концерта ще участват двама солисти на Софийската опера – примата Лилия Кехайова и тенорът Ангел Антонов, както и съпругът на Лилия и неин вокален педагог Светослав Цанков и талантливият млад баритон Борислав Цанков. На рояла ще акомпанира Галина Апостолова.
В програмата са включени произведения от световната оперна класика – арии и дуети от „Бохеми“, „Турандот“, „Силата на съдбата“, „Евгений Онегин“, „Дама пика“ и др.
„Наближава нашето основно събитие - първият онлайн концерт! Подготовката ни за него беше много по-трудна, отколкото очаквахме - сменихме две зали, смениха се два технически екипа, разходите ни надвишиха очакваното и в движение намерихме спонсор. Дължим специална благодарност на нашите невероятни домакини от читалище „Христо Ботев“ – Божурище. С такива хора има надежда за бъдещето на нашата страна!
Нашият концерт показва просто етап от работата ни, а не краен резултат. Но подкрепата на толкова много хора беше огромен стимул да не се отказваме!“, сподели преди концерта тенорът Ангел Антонов, създател на групата.
Той отправи покана и към слушателите на БНР за първия онлайн оперен концерт.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg