Трудно е да се занимаваш с народни танци, ако не носиш фолклора в сърцето си. Когато той е вътре в теб, ти не просто играеш, а гориш на сцената и по този начин успяваш да предадеш магията и на всички около теб. Доказателство за това са танцьорите от формация „Димитров“, които сякаш оставят сърцата си на сцената. Тази група е уникална за България, защото е съставена само от момчета. Основана е през 2017 г. с едва три момчета, но постепенно се разраства. Ядрото е в Нова Загора, но формацията вече има филиал и в Стара Загора.
Групата в момента е изправена пред нов проект, който също ще е единствен по рода си за страната ни, а именно танцово-музикален филм „Момчетата на Димитров“. Той ще е съчетание от актьорска игра, народни танци и песни. Момчетата имат задача да изиграят танци от всички етнографски области на България. Освен това филмът ще бъде и образователен, като целта му е да популяризира българския фолклор сред децата. Създателите набират средства за осъществяването му, а повече информация може да намерите тук.
Хореограф на тази уникална формация е Теодор Димитров, чийто талант в началото на годината беше признат от ЮНЕСКО. Той има удоволствието да е официален член на Международния съвет по танци CID към ЮНЕСКО – Париж, Франция. Самият той споделя, че трябва да представиш атрактивен продукт на много високо ниво, за да привлечеш деца, особено момчета.
Теодор Димитров разказва в “Нашият ден“ за себе си и за състава:
“Започнах да танцувам като дете и то не в ранна детска възраст, а може би някъде към пети, шести клас и така до завършване на средното ми образование. По-късно осъзнах, че трябва да се занимавам с танцов фолклор. Първи професионални стъпки направих при големия хореограф Васил Герлимов, известен хореограф от Стара Загора. Реших, че имам наченки и като хореограф. Обичам да работя с деца. Комбинирах двете неща и направих частна формация, която е само от момчета.“
Защо само от момчета
“Така се получи, не е търсено. Впоследствие решихме да заложим на това, защото само по себе си е уникално за България. Просто в началото имах само три момчета, след това направих кастинг и на него се явиха само момчета. Нещо, което е прецедент изобщо за нашата страна, знаем, че момчетата не се записват масово на народни танци. Стана интересно като продукт, различаваше се по фестивали и концерти, реших да си остане така, защото е наистина уникално.“
Повече можете да чуете от звуковия файл.
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..
Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..
В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..
Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg