В Софийската градска художествена галерия можете да видите една уникална и много професионално съставена експозиция, озаглавена: „Градина на духовността. Света гора и българското изкуство от първата половина на ХХ век“. Тя ще бъде открита до 28 март 2021 година. Изложбата представя Света гора, нейните манастири и художествено наследство, видяно през погледа на български художници през тази първа половина на ХХ век. Сред тях са Цанко Лавренов, Иван Милев, Иван Пенков, Иван Лазаров, Дечко Узунов, Константин Щъркелов и др. Пътували до Атонския полуостров по една или друга причина, всеки от тях пресъздава по свой начин впечатленията от съприкосновението с тази старини, от живота на монасите и съхраненото богато художествено наследство. Изложбата включва разнообразни произведения – светогорски възрожденски щампи,, копия на стенописи, рисунки, проекти, живописни и графични оригинални творби, пресъздаващи изгледи от Света гора.
В центъра на експозицията можете да видите уникалната картина на Иван Милев „Светогорска легенда” (Пътуването на Св. Богородица до Света гора). В изложбата е представено и копието на прочутата Фануилска икона на Св. Георги, дело на Цанко Лавренов, съхранявана в пловдивския храм „Св. Цар Борис покръстител“.
Любен Домозетски, един от кураторите на „Градина на духовността“, разказва за шедьоврите на българското изкуство включени в изложбата.
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg