Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Левски – живот и път

Родственица на Апостола за рождението и делото му

| обновено на 19.02.21 в 09:51
Портрет на Левски. 1957, худ. Руска Маринова
Снимка: архив

Да си припомним за пътя на Левски от раждането. Васил Иванов Кунчев – Дяконът, Апостолът. Иконата на България, която трудно намира своя храм. Безумната народна любов и още по-безумното народно предателство.

Родственицата на Левски – Христина Богданова, разказва за рождението на българския Пратеник на свободата.

“Левски се е родил в було, когато едно дете се роди в було, или още са го наричали ризница, означава, че съдбата го е белязала да бъде голям човек, да постигне много в живота си и да бъде пазен от всякакво зло.“

Вече 6-годишен на въпроса какъв ще стане, малкият Васил отговаря – “един Бог знае и аз“.

Левски обича децата. Подобно на Исус, който казва – “оставете децата и не ги спирайте да дойдат при мен, защото Небесното царство принадлежи на хора като тях“. Какъв ли е образът на Левски, който вълнува детското любопитство и какво виждат в претенцията на възрастните да им обяснят кой е Апостолът.

“Едно от децата ме попита – “Левски бил ли е агресивен“. Всъщност никога не е бил агресивен, изключително много е ценял живота и достойнството на хората, никога не си е позволявал да подхожда към тях с груба сила. И в революционната си дейност е бил много голям противник на т.нар. "революционен тероризъм“ – разказва Богданова.

Пратеникът се различава от обикновения човек по това, че осъзнава мисията си от рождение и знае края на пътя си. Важна е обаче и майката на пратеника. Тя също е различна от другите майки, защото вижда вечността.

Какво прави майката на Левски, Гина Кунчева, щом до нея достига вестта за залавянето на сина ѝ.

“Тя набира цветя от градината си и с много бавна, с много горда походка, с нейната забрадка отива към дома на дъщеря си. Извиква децата и казва – “елате деца, елате, елате да ви накича“. Днес е голям празник.“

“Левски дава косите си на майка си и казва – „Прибери ги в сандъка си и ги пази, за да може един ден, когато бъда убит, да извадиш тези коси и са ги опееш и погребеш вместо мен. Самият той е приел някак за себе си, че вероятно гробът му няма да бъде намерен, просто го е приел.“

Повече можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00