Да си припомним за пътя на Левски от раждането. Васил Иванов Кунчев – Дяконът, Апостолът. Иконата на България, която трудно намира своя храм. Безумната народна любов и още по-безумното народно предателство.
Родственицата на Левски – Христина Богданова, разказва за рождението на българския Пратеник на свободата.
“Левски се е родил в було, когато едно дете се роди в було, или още са го наричали ризница, означава, че съдбата го е белязала да бъде голям човек, да постигне много в живота си и да бъде пазен от всякакво зло.“
Вече 6-годишен на въпроса какъв ще стане, малкият Васил отговаря – “един Бог знае и аз“.
Левски обича децата. Подобно на Исус, който казва – “оставете децата и не ги спирайте да дойдат при мен, защото Небесното царство принадлежи на хора като тях“. Какъв ли е образът на Левски, който вълнува детското любопитство и какво виждат в претенцията на възрастните да им обяснят кой е Апостолът.
“Едно от децата ме попита – “Левски бил ли е агресивен“. Всъщност никога не е бил агресивен, изключително много е ценял живота и достойнството на хората, никога не си е позволявал да подхожда към тях с груба сила. И в революционната си дейност е бил много голям противник на т.нар. "революционен тероризъм“ – разказва Богданова.
Пратеникът се различава от обикновения човек по това, че осъзнава мисията си от рождение и знае края на пътя си. Важна е обаче и майката на пратеника. Тя също е различна от другите майки, защото вижда вечността.
Какво прави майката на Левски, Гина Кунчева, щом до нея достига вестта за залавянето на сина ѝ.
“Тя набира цветя от градината си и с много бавна, с много горда походка, с нейната забрадка отива към дома на дъщеря си. Извиква децата и казва – “елате деца, елате, елате да ви накича“. Днес е голям празник.“
“Левски дава косите си на майка си и казва – „Прибери ги в сандъка си и ги пази, за да може един ден, когато бъда убит, да извадиш тези коси и са ги опееш и погребеш вместо мен. Самият той е приел някак за себе си, че вероятно гробът му няма да бъде намерен, просто го е приел.“
Повече можете да чуете от звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg