Добро утро. Преди всичко трябва с тъга да признаем, че единственото ясно и категорично твърдение във връзка с описанието и класифицирането на човешкото общество е, че то не подлежи на ясно и категорично описание и класифициране. Мен лично най ме боли от иначе атрактивната теория, че войните в Европа са се водили между винопийците и биропийците. А къде остават ракиджиите, тоест Балканите с нашите многобройни войни? А къде остават водкаджиите, сиреч Русия и Полша, които също имат богат военен опит? Съответните учени мълчат.
Но да се съсредоточим върху класовата структура на обществото. Най-модерната теория, която поне на мен ми е известна, е на професор Савидж за седемте социални класи на 21 век – елит, солидна средна класа, техническа средна класа, нови заможни работници, традиционна работническа класа, начинаещи работници в сферата на услугите и прекариат. Можем ли да опишем по този модерен начин българското общество? Опитаме ли ще се спънем! Например къде да сложим огромната маса хора, слагащи кисело зеле? Елит ли са, щом практикуват това изкуство? Хайде сега, зеле и елит! Солидна средна класа ли са те, щом имат пари за зеле, сол и хрян? Звучи несериозно. Техническа средна класа ли са, щом са се посветили на занимание, изискващо знания, майсторлък и опит? Надали.
Ами многочислените българи, харесващи чалга? На дъното ли са те, сред прекариата? Доста от тях обаче са заможни, значи гравитират към елита, но пък какъв елит с чалга.
Ще каже някой – хайде сега кисело зеле или чалга, тук става дума за друго! Добре, но милиони хора у нас слушат чалга и/или слагат зеле. Ако ги махнем от разсъжденията ни, какво остава? Ще ви кажа – остава единственият категорично ясен елемент в класовата структура на българското общество.
Лорд Евгени Минчев. Не е ясно за какви заслуги към короната е получил благородническата титла, но човекът си има съответния документ. Освен това пише стихове, композира и пее песни. Освен това очевидно е материално обезпечен. Типичен елит според класификацията на професор Савидж. Ето гръбнакът, около който може да бъде изградена класовата структура на българското общество. Как даден нашенец се съотнася спрямо родния лорд определя неговото място в социалната ни йерархия.
Сега, след като методологията вече е ясна, удовлетворен се оттеглям, като ви пожелавам приятен ден.
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg