Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се уреждат имуществените отношения между съпрузите

нотариус Камен Каменов
Снимка: Кирчо Стоичков

Семейният кодекс въвежда брачния договор и дава една нова възможност за уреждане на имуществените отношения между съпрузите при сключване на брака и по време на брака. Съществуват три режима на имуществени отношения между съпрузите: законов режим на общност, законов режим на разделност и договорен режим. Избраният режим се отразява в акта за сключване на граждански брак, но изборът има действие само ако бракът бъде сключен. По съгласие на съпрузите избраният режим може да бъде променян. В случаите, когато не е бил направен избор, се прилага режимът на законовата съпружеска имуществена общност.

Изборът се прави с обща декларация на встъпващите в брак, с нотариална заверка на подписите им, която се депозира пред длъжностното лице по гражданско състояние и се отразява в акта за сключване на граждански брак. Приложимият законов режим се вписва задължително в централен регистър, който се води от Агенцията по вписванията и е публичен.

Брачен договор могат да сключват лица с пълна дееспособност. Договорът ще има действие съгласно чл. 40 от Семейния кодекс от момента на сключване на брака, а когато е сключен по време на брака – от деня на сключване на договора или от друга дата, определена в него. С договора не могат да се засягат права, придобити от трети лица преди сключването му.

Брачният договор съдържа уговорки само относно имуществени отношения между страните – като правата на страните върху имуществото, което се придобива по време на брака, правата на страните върху притежаваното от тях преди брака имущество, начините на управление и разпореждане с имуществото, включително и със семейното жилище, участието на страните в разходите и задълженията, имуществените последици при развод, издръжката на съпрузите по време на брака, както и при развод, издръжка на децата от брака и други имуществени отношения, доколкото това не противоречи на разпоредбите на Семейния кодекс.

Брачният договор се прекратява по взаимно съгласие на страните, по искане на единия съпруг при съществена промяна на обстоятелствата, ако договорът сериозно застрашава интересите на съпруга, на ненавършилите пълнолетие деца или на семейството, а също така и при прекратяване на брака, освен клаузите, които уреждат последиците от прекратяването и са предназначени да действат и след него.

Брачният договор може да бъде развален по съдебен ред по чл. 87, ал.1 от Закона за задълженията и договорите, ако това не противоречи на принципите на този кодекс и на добрите нрави. Брачният договор може да бъде съчетан с прилагането на законовите режими на общност или на разделност.

Повече по темата ще чуете от нотариус Камен Каменов в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55