„Трафикът на хора е робството на XXI век“, смята Евелин Костова, която получи поредното признание за ролята си на Петя от късометражната американска драма „Принуда“. Филмът разказва за младо момиче, което заминава за Америка, преследвайки мечтите си, но се оказва принудена да проституира.
След отличията в Прага и Ню Йорк, Евелин получи наградата за „Най-добра женска роля“ и от филмовия фестивал в Лондон.
„Принуда“ е създаден по инициатива на организацията „А21“, която се бори именно с трафика на хора. За да изиграе напълно достоверно ролята на Петя, Евелин получава помощ от режисьора и оператора на филма, които са част от организацията. А и от хората, които работят в седалището на „А21“ в България.
Актрисата споделя, че надеждата за момичетата като Петя идва от подкрепата на хората и организациите, които ги спасяват, приютяват и се грижат за тях. Битката им обаче продължава много след като бъдат спасени. Белегът от изживяното остава за цял живот. С помощта на специалистите те започват да приемат случилото се и да говорят за него, но им е все така трудно да преодолеят чувството за вина, което изпитват.
„Това е проблемът, който носят тези момичета и момчета, тези хора. Те си мислят, че вината е тяхна. Това не е така. Това, че те са тръгнали, защото са мислели, че ще постигнат по-добро бъдеще, по-добър живот, не означава, че са виновни, че са се озовали в тази ситуация. Но това чувство за вина много често ги дебне и точно то им пречи да продължат“, допълни още Евелин Костова във „Време и половина“.
За нея работата по този филм носи със себе си голяма отговорност, а и напълно се различава от всичко, което е снимала у нас. Най-вече от сериалите. Те се заснемат бързо и винаги се цели да се спестят едни пари.
„Ако искаме да бъдат третирани като кино, те трябва да имат и всичките тези неща, с които се занимава киното – точно толкова време, точно толкова пари, точно толкова подготовка“, твърди Евелин Костова, която вярва в екипната работа и предпочита режисьорската четка да има хем голям размах, хем леко да очертава сърцевината на героя.
Още за ролята ѝ в „Принуда“, играта в театъра и сблъсъка на различни философии Евелин Костова разказва в звуковия файл.
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg