За значението и ролята на музея за съхраняването и популяризирането на културни ценности, свързани с развитието на българската и световната наука и техника, в предаването гостува д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей в София.
Музеят е създаден на 13 май 1957 година и първоначално е част от структурата на Българската академия на науките. За първоначалното сформиране на колекциите помагат научно-техническите съюзи, а музеят ползва работни помещения и зали в Дома на техниката.
В неговата постоянна експозиция са показани множество интересни и уникални експонати. Сред тях са първият български калкулатор „Елка 6521“, създаден през 1965 г., с възможност да „намери корен квадратен“ – за първи път в света с такава функция. Красиви оригинални ретро автомобили, а също и една от най-старите работещи перални, както и най-старата работеща телефонна централа „Сименс“, предмети от царската колекция и много други...
Едва в края на 1992 година музеят се сдобива със своя самостоятелна сграда. И това е бившият музей на Георги Димитров. А в дворното пространство, което също се използва за музейни инициативи, са разположени две къщи-близнаци, в които са живели като добри съседи Георги Димитров и Петър Дънов. От 1968 година Националният политехнически музей е със статут на национална музейна институция. Той е и част от мрежата на 100-те национални туристически обекта.
Д-р Екатерина Цекова е завършила първия випуск на Националната гимназия за древни езици и култури, както и специалностите „Философия“, „Теория и история на културата“, „Английски език“ и „Ораторско майсторство“ в СУ „Св. Климент Охридски“. Тя започва своята професионална кариера в сферата на музейното дело през 1987 година, като екскурзовод и уредник в Националния исторически музей. По-късно оглавява Републиканския научно-методически център по музеезнание. Защитава докторска степен в областта на изобразителните изкуства и творческата комуникация в СУ „Св. Климент Охридски“ и повече от 20 години преподава музейна комуникация и музейно образование във Философския и в Историческия факултет на университета. В процеса на своята работа е получила множество квалификации в областта на управление на културата, ръководила е обучителни практики за музейната колегия, участвала е в интердисциплинарни проекти с национален и международен характер. Има повече от 150 публикации и монография „Музейна комуникация и музейно образование“.
От 2004 година д-р Екатерина Цекова е директор на Националния политехнически музей. За своята активна дейност е наградена и с отличието на Министерството на културата – „Златен век“.
Това е единственият технически музей в България, подчерта тя, който чрез своите експонати и колекции показва и проследява и научното развитие на техниката и технологиите по днешните български територии. Имаме си и медийно издание за деца – вестник „Технитарче“.
„Най-голямото музейно предизвикателство са колекциите на НПТМ и възможността да ги притежаваме и показваме на нашата публика“, споделя д-р Цекова. С всяка година колекциите се увеличават. Разпределени са в няколко тематични области: измерване на времето; механизми и двигатели (водни, парни, вятърни, бензинови и електрически); транспортни средства; телеграф; телефон; радио; телевизионна техника; музикални инструменти и механизми; минно дело и металургия; производства от леката промишленост – стъкло, розово масло, захарни и спиртни изделия; битова техника; машини, свързани с различни занаяти/професии: шевни, пишещи, сметачни, обработващи различни материали; изчислителна техника; химични, геодезични и астрономични уреди; фото- и кинотехника и др.
С какво още Националният политехнически музей е привлекателен за посетителите – за това разказва д-р Екатерина Цекова в звуковия файл.
В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия. Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации? Как се е променяла представата..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката – Деспо ". Изложбата е посветена на най-разпознаваемият от плакатистите на Народния театър Стефан Десподов-Деспо. Тя показва 12 от най-значимите му произведения, създадени за спектакли от..
Поканихме я, за да ни е на късмет, тя просто е от нашата порода! От малка е в студията на Народния театър и неин пръв учител е Димитър Еленов. Тя печели първия си кастинг и играе главна роля на 10 години в сериала "Хотел България". А с днешна дата – играе главна роля в един от най-скандалните спектакли "Мъртвешки танц" на сезона по..
Животът на Ангел Каралийчев започва на 21 август 1902 година в село Стражица, Велико Търновско. Смъртта на близкия му приятел Ангел Димитров променя живота на Каралийчев и той се заема да издаде неговите стихове. Това до такава степен му повлиява, че самият той се отдава на творчеството. В София учи химия, но разбира, че не му е по..
Честита да е новата 2025 година. Да е щедра на късмет и богата на радостни мигове, да запази любовта и грижата на близките хора, да остави в миналото проблемите и трудностите, да подарява само щастливи промени. Ама и война, но за мир! На първо време – от солдатите "Вендета" . Мощни, мрачни, агресивни – тия три думи казват всичко за титаните. А те..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg