„Хлад“ е българският филм в селекцията на фестивала за късометражно кино в Кан. Негов режисьор и сценарист е Девина Василева. Историята за контрола и свободата в едно семейство, развита в един-единствен план – пред хладилника като символ на дома – е дебютът ѝ в киното. Тя избира да сведе проблема до неговия минимализъм, в един неподвижен кадър, за да даде възможност на публиката да се концентрира върху това как точно се възползваме от ежедневието си и какво говори за нас самите най-баналното всекидневно нещо.
„Хладилникът е олицетворение на главния герой, който го проследяваме в период от 30 години за 20 минути“, споделя в „Артефир“ Девина Василева. И продължава: „В случая този хладилник показва контрола на този човек и съответно страха му от промяна. Хладилникът е и този уред в семейството и в един дом, който позволява да си задържаме храната за по-дълго, но също така и тя да не се разваля, т.е., тя не се променя и не може да създава нищо ново. Затова и този герой не може да създава нищо ново и не знае как да гради топли връзки, а само да консервира някакви настойнически отношения.“
С филма си младата режисьорка, която учи английска литература и драма в университета „Куин Мери“, се опитва да разбере какво ще се случи, когато човек изгуби контрол над нещата в живота си. Този въпрос, както и идеята за свободата я вълнуват най-силно.
„Хлад“ може да бъде гледан в платформата за българско късометражно кино NO BLINK. Филмът вече спечели наградата на публиката на фестивал в Амстердам и е селектиран на не един кинофорум, сред които Южният филмов и арт фестивал в Чили и този за късометражно кино на Лазурния бряг. „Хлад“ всъщност е единственият български филм, който ще участва във фестивала за късо кино в Кан. Форумът е посветен на това да популяризира филмите от селекцията си на различни стрийминг събития. Всеки от тях ще бъде показан на специална прожекция през октомври, както и виртуално, като приходите от гледанията ще отидат директно за подкрепа на режисьорите и екипа.
Повече за сюжета на „Хлад“, стоплянето на връзките в семейството и възможностите, пред които е изправен един артист, Девина Василева разказва в звуковия файл.
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
Лятна предпремиера на сборника "Българска работа. Съгласуване на времената" на Стефан Минчев предстои на 15 август от 18 ч . Събитието с модератор Аксиния Михайлова, която е редактор на книгата, ще се състои на откритата сцена Експоцентър "Флора" - Бургас . По думите на Минчев заглавието е директна препратка към израза на Иван Хаджийски –..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg