Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Публиката влиза „В обувките на артиста“ в три интерактивни онлайн представления

Снимка: artbureau.bg

„В обувките на артиста“ е първата по рода си артистична инициатива у нас, която ще бъде осъществена изцяло в дигитална среда. Интерактивният проект има за цел да повдигне завесата на интимния творчески процес, за да доближи още повече артистите до публиката им.

„Опитваме се да покажем на хората и зрителите, които се интересуват от театър и въобще от всякакви сценични форми, какво седи зад това едно представление да се случи на сцена“, обясни в „Артефир“  Албена Тагарева, продуцент на проекта и председател на Фондация „Арт бюро“, която е организатор на инициативата „В обувките на артиста“.

Това показване ще се осъществи в рамките на онлайн творчески работилници, проведени от три международни екипа. Зрителите ще участват като техни съавтори и главни действащи лица в подготовката и представянето на спектаклите „Фауст: Съдебен процес за душата“, „Ентропия на думите“ и „Преди края... (на света)“. Артистите ще поставят зрителите в тази позиция преди и по време на „откритите репетиции“.

„Ще бъдат съавтори в изработката на материала, който ще се работи чрез отделни задачи, на които всеки ще може индивидуално да реагира и да даде своя авторски прочит“, допълни Вили Прагер, един от артистите, в чиито обувки ще влезе публиката. Заедно с Ива Свещарова и хърватския драматург Ивана Ивкович създават представлението „Преди края... (на света)“. Неговата първа онлайн творческа работилница вече започна и изследва темата за апокалипсиса, стъпвайки върху интерпретациите ѝ от популярната култура, и представата на човека за момента преди края.

Когато стъпи „В обувките на артиста“, публиката ще е в пряк контакт с екипите, ще взима важни решения за развитието на творческия процес, ще изказва мнение и ще споделя опит.

А какво още споделиха Албена Тагарева и Вили Прагер за стимулите в тази първа по рода си артистична инициатива и защо се нуждаем от нов език в изкуството – чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05