Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Публиката влиза „В обувките на артиста“ в три интерактивни онлайн представления

Снимка: artbureau.bg

„В обувките на артиста“ е първата по рода си артистична инициатива у нас, която ще бъде осъществена изцяло в дигитална среда. Интерактивният проект има за цел да повдигне завесата на интимния творчески процес, за да доближи още повече артистите до публиката им.

„Опитваме се да покажем на хората и зрителите, които се интересуват от театър и въобще от всякакви сценични форми, какво седи зад това едно представление да се случи на сцена“, обясни в „Артефир“  Албена Тагарева, продуцент на проекта и председател на Фондация „Арт бюро“, която е организатор на инициативата „В обувките на артиста“.

Това показване ще се осъществи в рамките на онлайн творчески работилници, проведени от три международни екипа. Зрителите ще участват като техни съавтори и главни действащи лица в подготовката и представянето на спектаклите „Фауст: Съдебен процес за душата“, „Ентропия на думите“ и „Преди края... (на света)“. Артистите ще поставят зрителите в тази позиция преди и по време на „откритите репетиции“.

„Ще бъдат съавтори в изработката на материала, който ще се работи чрез отделни задачи, на които всеки ще може индивидуално да реагира и да даде своя авторски прочит“, допълни Вили Прагер, един от артистите, в чиито обувки ще влезе публиката. Заедно с Ива Свещарова и хърватския драматург Ивана Ивкович създават представлението „Преди края... (на света)“. Неговата първа онлайн творческа работилница вече започна и изследва темата за апокалипсиса, стъпвайки върху интерпретациите ѝ от популярната култура, и представата на човека за момента преди края.

Когато стъпи „В обувките на артиста“, публиката ще е в пряк контакт с екипите, ще взима важни решения за развитието на творческия процес, ще изказва мнение и ще споделя опит.

А какво още споделиха Албена Тагарева и Вили Прагер за стимулите в тази първа по рода си артистична инициатива и защо се нуждаем от нов език в изкуството – чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рада Шарланджиева

Преводът като разпъване на езиковите граници

Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева.  Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..

публикувано на 09.04.25 в 15:05
Невена Цанева, Асен Лозанов, Васил Ряхов

Бургаският театър подава ръка на най-младите таланти

С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...

обновено на 09.04.25 в 14:37
Петранка Божкова

Добруджански писатели гостуваха на Дом "Дора Габе"

Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..

публикувано на 09.04.25 в 13:37

Преиздадоха "Джобен психотерапевт" на Сузана Макмахън

Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на  Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..

публикувано на 09.04.25 в 12:10
Любомира Попова

Съвременният творец е разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава

Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..

публикувано на 09.04.25 в 10:13