„В обувките на артиста“ е първата по рода си артистична инициатива у нас, която ще бъде осъществена изцяло в дигитална среда. Интерактивният проект има за цел да повдигне завесата на интимния творчески процес, за да доближи още повече артистите до публиката им.
„Опитваме се да покажем на хората и зрителите, които се интересуват от театър и въобще от всякакви сценични форми, какво седи зад това едно представление да се случи на сцена“, обясни в „Артефир“ Албена Тагарева, продуцент на проекта и председател на Фондация „Арт бюро“, която е организатор на инициативата „В обувките на артиста“.
Това показване ще се осъществи в рамките на онлайн творчески работилници, проведени от три международни екипа. Зрителите ще участват като техни съавтори и главни действащи лица в подготовката и представянето на спектаклите „Фауст: Съдебен процес за душата“, „Ентропия на думите“ и „Преди края... (на света)“. Артистите ще поставят зрителите в тази позиция преди и по време на „откритите репетиции“.
„Ще бъдат съавтори в изработката на материала, който ще се работи чрез отделни задачи, на които всеки ще може индивидуално да реагира и да даде своя авторски прочит“, допълни Вили Прагер, един от артистите, в чиито обувки ще влезе публиката. Заедно с Ива Свещарова и хърватския драматург Ивана Ивкович създават представлението „Преди края... (на света)“. Неговата първа онлайн творческа работилница вече започна и изследва темата за апокалипсиса, стъпвайки върху интерпретациите ѝ от популярната култура, и представата на човека за момента преди края.
Когато стъпи „В обувките на артиста“, публиката ще е в пряк контакт с екипите, ще взима важни решения за развитието на творческия процес, ще изказва мнение и ще споделя опит.
А какво още споделиха Албена Тагарева и Вили Прагер за стимулите в тази първа по рода си артистична инициатива и защо се нуждаем от нов език в изкуството – чуйте в звуковия файл.
В Полския институт в София се състоя премиерата на книгата "Поетично за художници" от Димитрина Хамзе. Представиха я Жоржета Чолакова и Правда Спасова, а Димитрина Хамзе прочете стихотворения, сред които вдъхновени от творби на полските художници Рафал Олбински и Йежи Новошелски. "В тази книга творенията на художниците не са обект на поетичен..
Автор: Велизара Сърчаджиева Филмовата звезда Одри Хепбърн и фронтменът на Ти Рекс (T.Rex), Марк Болан, ще бъдат почетени със знаковите за Великобритания сини паметни плочи, обявиха от организацията "Английско наследство" . От 1866 година насам досега, тези плочи свързват знакови личности от миналото със сградите, в които са работили и..
Археолози откриха част от базилика от римската епоха, построена преди 2 000 години в Лондон , съобщава ВВС. Сензационното откритие е било скрито под офис сграда, която е трябвало скоро да бъде разрушена и на нейно място да бъде построена нова. Британските учени смятат, че откритият римски зид принадлежи на базилика, в която са се взимали..
На сцената на един от най-старите музикални театри в Париж – "Фоли Берже", построен през 1869 година, Starmusical ще представи тази вечер най-новото си представление , съобщи сайтът Sortir à Paris. В него ще прозвучат песни от мюзикъли, станали популярни още в началото на миналия век. От зората на Бродуей до големите парижки продукции,..
Тази вечер се открива 75-ото издание на международния кинофестивал Берлинале. Световната премиера на новия филм на Том Тиквер "Светлината" ще даде началото на фестивала, който ще продължи до 23 февруари. На пресконференция днес новият ръководител на "Берлинале", американката Триша Тътъл, каза, че иска да превърне филмовия фестивал в място за..
С два концерта на 14 и 17 февруари в зала " Катя Попова " в Плевен и в зала " България " в София, Плевенската филхармония ще представи..
16-ото издание на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест) предстои в Пловдив от 24 до 27 април. За шеста поредна година фестивалът е..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg