Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Милен Чолаков, Шумен: Имунизационният процес си върви

Снимка: Радио Шумен

Науката за ваксините срещу Covid-19? На какво се дължи разделението в обществото? Има ли достатъчно информация от Министерството на здравеопазването и от експертните съвети към министъра на здравеопазването?

В "Нашият ден" коментар на темата прави д-р Милен Чолаков, председател на Асоциацията на общопрактикуващите лекари в Шумен и областта:

"Искам да успокоя слушателите с тежки заболяванияако всичките ви заболявания са в ремисия (т.е. консервативен стадий, а не в обостряне), няма причина да не се имунизирате. Дори е препоръчително и е много добре, защото имунизацията ще спести: тежко боледуване, евентуален нещастен случай от боледуване, и хоспитализация. Дори и да се разболеят след ваксината, те ще го изкарат в изключително лека форма. Самата ваксина "АстраЗенека" е достатъчно добре поносима и няма да даде странични действия. 

Съветвам да се консултират пациентите с домашния лекар, защото той най-добре ги познава."

За ваксините

"Към този момент имаме опит с две ваксини – едната е на „Пфайзер/Бионтех“ и другата е "АстраЗенека" – обяви се, че това ще бъде масовата ваксина. Предполагам, че в най-скоро време пазарът ще се насити. И двете ваксини са много добри, дават достатъчно голям процент протекция, и двете се понасят добре. Моят опит в Шуменска област показва, че и от двете ваксини има само леки странични действия – лека грипоподобна симптоматика, болка на мястото с леко зачервяване, обща отпадналост. Но разбира се, това са леки симптоми и бързо отминават. 

Така че имунизационният процес си върви. Общо взето, ваксинацията тръгна, въпреки че характерно за нашата българска психика е да бъдем раздвоени и подозрителни."

По отношение на дарителите на кръвна плазма, д-р Чолаков уточни, че е по-добре те да са преболедували, притежаващи антитела спрямо целия вирус, а не спрямо шипестия антиген, както е при имунизираните. Имунитетът на човека и качеството на продукта е триста пъти по-ефективен на преболедувалия.

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10