Преди броени дни приключи първата по рода си Национална ученическа конференция, която Висшето училище по застраховане и финанси организира. Тя се проведе онлайн под наслова – “Икономика, образование и психология в условията на пандемия“.
В нея участваха на 30 ученици от 11 и 12 клас от близо десет града в страната. Сред тях бяха отличени трима ученици с отлични доклади, които получиха стипендии за обучение във Висшето училище.
Един от тези ученици е Десислава Иванова, която е на 19 години. Тя е от Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън“.
Десислава Иванова е Главен герой в “Нашият ден“.
“Вярвам, че бизнесът и икономиката са сфери, в които, ако си смел, можеш да приложиш артистичността си и въображението си под различни форми.“
“На конференцията избрах да говоря за икономиката, темата ми беше свързана с локалното пазаруване. За това как то е изключително важно по време на пандемия, а и не само. Лично смятам, че локалното пазаруване е важно не само за икономиката, но и за екологията на една държава и за личните ни избори като консуматори. Радвам се, че имах възможността да споделя гледната си точка с други хора на моята възраст.“
“Един бизнес и едно предприятие, за да може да се развива и да разшири границите си извън страната, първо, трябва да бъде оценен и подкрепен в собствената си държава. Локалното пазаруване е важно освен за икономиката и за екологията. Тъй като едни стоки, идващи от чужбина, пътуват хиляди километри, а транспортът замърсява изключително много. Важно е и за нас, като консуматори, защото някои стоки, особено хранителните продукти, ако са закупувани на местно ниво, ще бъдат в пъти по-свежи и по-здравословни.“
Изборът
“Артистичните изяви, особено сценичните изкуства, свързани с музиката и актьорското, винаги са ми били страст. Но дойде етап в живота ми, в който трябваше да избирам какво ще правя, след като завърша, и да се насоча към университет. Дейностите, с които се занимавах, ми станаха прекалено много и ми се наложи да подредя приоритетите си. Артистичните ми хобита останаха страст и започнах да се занимавам основно с кандидатстването ми.
Сама избрах какво искам да следвам, родителите ми никога не са ми оказвали влияние или натиск в изборите ми. Нито в това в коя гимназия да кандидатствам след седми клас, нито в избора на работа. Но въпреки това винаги, когато имам нужда от съвет, те ми помагат.“
Пандемията
“В началото на учебната година бяхме присъствено за няколко седмици, но още октомври месец ни върнаха обратно онлайн. И в момента, на днешната дата, сме в нещо като програма две на две седмици. Определено е трудно и отговорността е повече наша. Трябва да полагаме повече усилия да внимаваме, да отделяме време вкъщи да се подготвяме за матурите. Въпреки всичко намираме начин да се справим.“
Технологиите
“Особено последните две години доста често ми се е налагало да ползвам интернет. Явявах се на изпит по английски за сертификат и си изтеглих приложения по английски, които ми помогнаха. Тегля си и много програми, които ми помагат.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg