Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой:

Ученичка с награда за концепция за локално пазаруване

Снимка: Архив

Преди броени дни приключи първата по рода си Национална ученическа конференция, която Висшето училище по застраховане и финанси организира. Тя се проведе онлайн под наслова – “Икономика, образование и психология в условията на пандемия“.

В нея участваха на 30 ученици от 11 и 12 клас от близо десет града в страната. Сред тях бяха отличени трима ученици с отлични доклади, които получиха стипендии за обучение във Висшето училище.

Един от тези ученици е Десислава Иванова, която е на 19 години. Тя е от Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън“.

Десислава Иванова е Главен герой в “Нашият ден“.

“Вярвам, че бизнесът и икономиката са сфери, в които, ако си смел, можеш да приложиш артистичността си и въображението си под различни форми.“

“На конференцията избрах да говоря за икономиката, темата ми беше свързана с локалното пазаруване. За това как то е изключително важно по време на пандемия, а и не само. Лично смятам, че локалното пазаруване е важно не само за икономиката, но и за екологията на една държава и за личните ни избори като консуматори. Радвам се, че имах възможността да споделя гледната си точка с други хора на моята възраст.“

“Един бизнес и едно предприятие, за да може да се развива и да разшири границите си извън страната, първо, трябва да бъде оценен и подкрепен в собствената си държава. Локалното пазаруване е важно освен за икономиката и за екологията. Тъй като едни стоки, идващи от чужбина, пътуват хиляди километри, а транспортът замърсява изключително много. Важно е и за нас, като консуматори, защото някои стоки, особено хранителните продукти, ако са закупувани на местно ниво, ще бъдат в пъти по-свежи и по-здравословни.“


Изборът

“Артистичните изяви, особено сценичните изкуства, свързани с музиката и актьорското, винаги са ми били страст. Но дойде етап в живота ми, в който трябваше да избирам какво ще правя, след като завърша, и да се насоча към университет. Дейностите, с които се занимавах, ми станаха прекалено много и ми се наложи да подредя приоритетите си. Артистичните ми хобита останаха страст и започнах да се занимавам основно с кандидатстването ми.

Сама избрах какво искам да следвам, родителите ми никога не са ми оказвали влияние или натиск в изборите ми. Нито в това в коя гимназия да кандидатствам след седми клас, нито в избора на работа. Но въпреки това винаги, когато имам нужда от съвет, те ми помагат.“

Пандемията

“В началото на учебната година бяхме присъствено за няколко седмици, но още октомври месец ни върнаха обратно онлайн. И в момента, на днешната дата, сме в нещо като програма две на две седмици. Определено е трудно и отговорността е повече наша. Трябва да полагаме повече усилия да внимаваме, да отделяме време вкъщи да се подготвяме за матурите. Въпреки всичко намираме начин да се справим.“

Технологиите

“Особено последните две години доста често ми се е налагало да ползвам интернет. Явявах се на изпит по английски за сертификат и си изтеглих приложения по английски, които ми помогнаха. Тегля си и много програми, които ми помагат.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38

Птиците и щастието: Как 1 април ни напомня за връзката им

Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...

обновено на 01.04.25 в 14:03

Мила Ненова: Инвеститорите в България заслужават признание за труда си

В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..

обновено на 01.04.25 в 11:49