Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Банатските българи събират съдби и истории между България и Аржентина

Снимка: архив на Светлана Караджова

Село Бърдарски геран в Северозападна България, заселено с банатски българи. В началото на 20 век част от тях се изселват в Аржентина в търсенето на по-добър живот. Такъв е случаят и на шестте сестри Радкови. Едната от тях – Роза, заминава със съпруга си за Америка, както са казвали тогава. Другите остават в селото. Някъде през 1965 година по един човек, пристигнал от Аржентина, Роза изпраща на 5-те си сестри 5 красиви кърпички с по 5 долара във всяка. И това е последното, което те имат от нея. Днес роднините им, които се откриват, се канят за среща през лятото в България.

Да градят мостове, по които да преминат хора. Да събират съдби, спомени, истории, минало и бъдеще. Такава задача си постави тази година Дружеството на банатските българи Falmis. То започна мащабно издирване на потомците на преселилите се в Аржентина банатски българи от България, Румъния и Сърбия след Първата световна война в началото на 20 век. На сайта на дружеството има специална секция, в която се събират истории, данни, снимки. 

Кой кого издирва от България към Аржентина и обратно и от двете страни към Банат, откъдето е тръгнало всичко. За това има ли вече открити следи в тези посоки – разговор със Светлана Караджова, председател на Дружеството на банатските българи. 

Чуйте звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пустинен блус

Истинските фенове вече знаят новината, но сега да я разгърна, както си му редът – пионерите на пустинния блус "Тинариуен" , сред най-влиятелните колективи от туарегски музиканти, заедно с другите три "Т"-а - "Тамикрест", "Тартит" и "Теракафт", идват за първия си концерт в България. Афро от извора ни очаква в зала 3 на НДК тази сряда, 11 септември ...

публикувано на 09.09.24 в 16:48

Архивите говорят 80 години по-късно

Архивите отново оживяват в "Terra Култура", за да се завърнем към 9 септември 1944 г. със запис, съхранен в Златния фонд на БНР. Слушаме обръщение на министъра на финансите проф. Петко Стоянов, излъчено по държавното радио в 20:30 ч. на 12 септември 1944 г. Записът е запазил всички следи и драскотини на времето. В него стават ясни..

публикувано на 09.09.24 в 11:24

Как се преподава "трудната" история?

Държавна агенция архиви откри новия уебсайт "Съветската окупация в България, 1944 – 1947 г." , който е част от тематичната дигитална колекция "Архивите говорят". За първи път публично е споделен пълният списък на жертвите на Червената армия в България от посочения период. Дигитализирани са множество архивни документи и изображения, които говорят..

публикувано на 09.09.24 в 10:16

Hey People! обръща внимание на професионалните стереотипи

Много момчета са чували, че не е мъжко да се занимават с танц. Момичетата, от друга страна, не са насърчавани да станат инженери например. Все още съществуват стереотипи, свързани с пола и кариерното развитие.  В "Нашият ден" Рая Цветкова разказва за младежкия проект Hey People!, който обръща внимание на стереотипните разделения на професиите ...

публикувано на 09.09.24 в 09:29
Десислава и Петър Петрови

Гълъбински зеленчуци

Десислава и Петър Петрови от ямболското село Гълъбинци напускат Ямбол преди няколко години с желание да произвеждат чиста храна за децата и себе си, и да създадат общност и живот в селото. Освен вездесъщата тученица, в градините и парниците им расте цяла палитра от различни сортове домати, краставици, манголд, кейл и какво ли не друго. Как стигат до..

публикувано на 08.09.24 в 09:05