26 февруари е Международният ден на бавните обороти или празник на спокойствието.
Какво губим, когато бързаме?
Темата коментира в “Нашият ден“ психиатърът д-р Цветеслава Гълъбова:
“Всеки човек избира как да премине през живота си – на бавни или на бързи обороти. Вероятно бързият ще стигне по-бързо до целта, но пък ще пропусне красотите на околния свят. Може би е по-добре да живеем на бавни обороти.“
“Налага се схващането, в това отношение медиите имат огромен принос, че живеейки бързо, гребейки с пълни шепи от живота, живееш по-добре. Смятам, че пълноценното живеене е по-щастливото живеене. С всичките му трудности, разочарования и мъките.“
Бързоживеещите – психологически профил
“Профилите винаги носят риска да не покрият всички от съответната категория. Бързоживеещите хора са от разнородни групи. Има по-млади и по-зрели, също и подрастващи, момчета и момичета. Хора, които искат да бъдат реализирани, с кариера, която ще бъде оценена, определено амбициозните – казва тя и допълва – Но амбицията невинаги е в правопропорционална с възможностите, които имат. Тогава се получават едни смешни неща. Хора, които искат да бъдат оценени, да имат пари, за да получат всички удоволствени изживявания в глобалното село, наречено свят. Също и хора, които не желаят много да се задълбочават във връзките, да разсъждават. Когато нещо не им харесва, напускат връзката и търсят следваща. Жадни са за слава, за известност. Следят какво се случва в Instagram, изобщо в социалните мрежи.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Речникът на Кеймбридж обяви manifest за дума на годината за 2024 година. Глаголът manifest е част от английския език и означава да демонстрираш нещо, което е очевидно, чрез знаци или действия – според описанието му в речника на Кеймбридж. В наши дни обаче думата вече описва позитивното мислене, което сбъдва желания и убеждението, че можеш със..
В рубриката "Времето на редактора" ви разказваме за Третата национална среща на ученическите съвети, която ще се проведе в град Пловдив. Това събитие е част от дейностите на Националния ученически парламент – мрежа, обединяваща ученически съвети и парламенти от цяла България, с цел ефективен диалог с институциите. Националният ученически..
Днес темата за подготовката на кадри, които да отговарят на нуждите на съвременния бизнес, е по-актуална от всякога. Каква е ролята на държавата, общините и бизнеса в този процес? Как върви изграждането на иновативни училища и СТЕМ центрове, които да мотивират учениците да изучават дисциплини като мехатроника, роботика, изкуствен интелект и..
След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..
Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма „Христо..
"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и..
Харуки Мураками, един от най-четените съвременни писатели, спряган многократно като следващ носител на Нобеловата награда за литература навърши 76 години...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg