Има няма двеста души,
мъничко ни е селцето,
в планината то се гуши
и лежи ми на сърцето.
Исмаил Али
Село Орцево се намира в северозападния край на Родопите и е най-високото село в България. От него се открива изумителна и спираща дъха гледка към трите планини, събиращи се тук – Рила, Пирин и Родопи. Високопланинските поляни и усойните долове се редуват с борови гори, а въздухът и слънцето са изобилни, небето тук е по-синьо и е по-близо.
Исмаил Али, начален учител в Орцево, с надежда разказва за младите, които се завръщат в селото, за къщите за гости и за закритото училище, което някой ден отново ще приеме своите ученици. И всичко това благодарение на едно смело начинание, направено с дарения и доброволчески труд.
От няколко месеца малко под връх Велийца функционира заслон Велийца, за да приюти всеки гост на планината и на района, както и местните хора. Построяването му е плод на общи усилия на хората в околните села заедно със сдружение Байкария и един от създателите му – Васил Тодев. Сградата е вдигната при няколко поредни доброволчески кампании, а за построяването ѝ разказват Емилия Зафираки, доброволец в инициативата, Васил Тодев от сдружение Байкария, и Исмаил Али, който освен учител е и поет, възпяващ планината и родното си място.
Чуйте в звуковия файл за Орцево, Велийца и за енергията, която събира смелите и дръзновени хора.
"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...
За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..
Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..
Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..
На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg