„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 22-28 февруари. Ето и някои от акцентите в предаването от 28-и февруари.
В предаването „Фотофабрика – Факт и фикция“ на 21-ви февруари бе представена изложбата „Голямата малка Америка“ на Константин Вълков. Изложбата, чийто куратор е Калин Руйчев, може да бъде разгледана в галерия „Синтезис“ до 15-и март. Константин Вълков е журналист, политически анализатор, интернет редактор и пътешественик. Неговото последно пътешествие е по време на пандемията, в най-слабо населения американски щат Уайоминг – когато американците избираха кой да бъде следващият им президент. Но неговият фотографски разказ не е за изборите и пандемията, а за сетивата, които срещат въздуха, водата, вятъра; за „голямата малка Америка“, в която дори може неусетно да се влюбиш.
На 22-ри февруари в галерия „Стубел“ беше открита изложбата „Автопортрети в женски род“, кураторски проект на Юлиана Текова. Изложбата събира 12 художнички от различни поколения, сред които Алла Георгиева, Анжела Терзиева, Трендафила Трендафилова и най-младата – Хариета Асумани.
Фестивалът за късометражно кино „In the Palace“ започна своето 18-о издание на 27-и февруари. До 6-и март зрителите могат да гледат филмите от програмата на фестивала онлайн. Тази година заявилите желание за участие филми са над 3000, а в официалната селекция бяха допуснати 120 заглавия от 40 държави.
В сряда, 24-ти февруари директорът на Чешкия център в София Дагмар Остранска представи панорамата на филми на Павел Юрачек в програмата на 25-ия София филм фест. Павел Юрачек е роден през 1935 година в Чехословакия. Той учи журналистика и чешки език във Филологическия факултет на Карловия университет, откъдето е изключен поради „лоша репутация, лош успех и неизпълнение на студентските си задължения“. През 1957 година той е приет да следва драматургия във FAMU и започва да пише идеи за филмови сценарии. От него тръгват идеите, темите и концепциите за част от филмите на колегите му от т.нар. Чехословашка нова вълна – Вера Хитилова, Зденек Сирови, Ян Шмид.
„Истинско нещо“ – книгата с 34 есета на американския автор Елиът Уайнбъргър излезе на български. Журналистът и преводач на сборника Стоян Гяуров говори в петъчния "Артефир" за колажния подход в есетата на Уайнбъргър, които събират впечатления и „новини“ от вековечната история на природата, човека и културата в текстове с голяма поетична красота.
Ивинела Самуилова е обичана съвременна българска авторка, по образование богослов. Издала е 12 книги с художествена и нехудожествена проза, отличени с различни награди от читателите, сред които "Любима книга на България", "Книгата, която ме вдъхновява" и др. В навечерието на Великден излезе книга втора на нейните "Гатанки от небето" , която има..
Нежно и интимно, красиво и цветно е настроението на новата стихосбирка "Пролетни танци" от писателката и художничка Евгения Михалска. Юлияна Томова представя авторката и книгата, чиято официална премиера предстои ма 29 април (вторник) от 18:30 ч. в Литературен клуб "Перото" при НДК. Специален музикален акцент в събитието ще бъде Константин..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват емоционалната връзка на художничката с пейзажа, с тишината и конкретните повторяеми географски дадености на любимите за нея места. "Отвъд спомена" е свързан с магическото място Болата в Каварна, а "В..
През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата – Еверест. Осемнайсет алпинисти се готвят да щурмуват върха по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен като "жестокия път". Изключителното усилие е съпътствано от героични дела и..
В подкаста "Импулсът в мен" представяме интересните корени на традициите по Великден. Модерните времена, в които днес живеем, са много различни, но все пак традиционните елементи от миналото са се запазили в голяма степен – яйцата да се боядисват в четвъртък или събота, на трапезата да има козунак и агнешко, да се ходи на църква, хората да са..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg