Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доротея Табакова:

Езиково обучение и социални неравенства

Снимка: Pixabay

Всички знаем, че CV без обявени езикови умения към настоящия момент не би свършило работа никому.

Освен гарант за нашата добра кариерна перспектива езиковите умения се оказват крайъгълен камък за много други неща.

Езиковото образование е и култура – и то задълбочена, хуманитарна култура, свързана с познаването на другия.

Дали езиковите умения представляват невидим праг на неравенство?Доротея Табакова

Темата коментира в “Нашият ден“ Доротея Табакова, преподавател по старогръцки език в Софийския университет и преводач от четири езика.

“Как се съотнася езиковото обучение и социалните неравенства? Тези два елемента образуват порочен кръг. В колкото по-добро социално положение е един човек, толкова повече той и неговото потомство имат възможност да изучат чужд език. И съответно високото ниво на знание на чужд език възпроизвежда същото това неравенство.“

“За всеки е ясно, че ефикасните средства за изучаване на чужд език са скъпи удоволствия. Това означава – малки групи, понякога индивидуално обучение, понякога профилирано според професионални потребности. Разбира се, курсове за бизнес английски ще се намерят навсякъде, но английски език примерно за атомни физици ще бъде бутикова рядкост. А що се отнася до един от ефикасните методи за преодоляване на езиковата бариера при комуникация, а именно комуникацията с носителите на езика, това, което бихме назовали с етикетчето “езикова ваканция“, са скъпи форми на обучение.“

Чуждоезиковото обучение може да бъде високоефикасно, когато е и достатъчно рано. Всичко това прави така, че кръгът между езиковото обучение и кариерното развитие се затваря и е един от многото елементи на затварянето на социалния асансьор.“

“При деца от различни социални кръгове голямата разлика в техния резултат, примерно в училище, се забелязва не на изходно ниво, а на входно. Решаващо значение има по какъв начин детето е прекарало свободното си време. Ако детето е било един месец в чужбина на езикова ваканция, след това на компютърен курс, след това на скаутски занимания, то ще бъде много по-подготвено за следващото ниво. По този начин се създават привилегировани форми на обучение, възможни от определено социално ниво нагоре.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Демократичните държави трябва да защитят собствените си ценности

Миналата седмица Фондация за хуманитарни и социални проучвания – София  (ФХСИ-София) беше домакин на международен Форум за информационен интегритет, по време на който учени и изследоватеи от много европейски страни се опитаха да обяснят влиянието и устойчивостта на пропагандата , както и каналите, през които достига до обществата, разбира се, и..

публикувано на 15.11.24 в 16:25
Снимката е илюстративна

Как се процедира при щети от свлачище

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Вратанка Драгоева, Перник. Имам вилно място край село Големо Бучино. Преди 2 години в района се активира свлачище, което стигна до дворното място на..

публикувано на 15.11.24 в 15:00
квартал

Какво се случва с незаконното строителство в софийския кв. "Овча купел"

Какво се случва с незаконно строителство на метална конструкция на покривна тераса в софийския квартал "Овча купел", ул. "Народно хоро"? Предприети ли са законосъобразни действия от районната администрация по изпълнението на дадени предписания от Дирекция за национален строителен контрол? Румен Димитров e подател на сигнала за незаконно строителство...

публикувано на 15.11.24 в 13:05

Девети национален конгрес по алергология: Нови перспективи за лечението на алергичните заболявания

В София се провежда Деветият национален конгрес по алергология, който се утвърждава като водещ научен форум в областта на алергологията. Конгресът включва дванайсет пленарни сесии, една специална постерна сесия за млади специалисти и шестнайсет симпозиума. Събитието привлича внимание не само с богатата си научна програма, но и с участието на..

публикувано на 15.11.24 в 12:17

Физиката оживява: Есенен ден на отворените врати във Физическия факултет

На днешния 15 ноември Физическият факултет на Софийския университет предлага на всички ентусиасти и любопитни умове едно истинско пътешествие из чудесата на физиката. В Есенния ден на отворените врати всеки посетител ще има възможността да види физиката в действие, да се потопи в най-дълбоките тайни на Вселената и да усети тръпката на откритията,..

публикувано на 15.11.24 в 11:51