Всички знаем, че CV без обявени езикови умения към настоящия момент не би свършило работа никому.
Освен гарант за нашата добра кариерна перспектива езиковите умения се оказват крайъгълен камък за много други неща.
Езиковото образование е и култура – и то задълбочена, хуманитарна култура, свързана с познаването на другия.
Дали езиковите умения представляват невидим праг на неравенство?
Темата коментира в “Нашият ден“ Доротея Табакова, преподавател по старогръцки език в Софийския университет и преводач от четири езика.
“Как се съотнася езиковото обучение и социалните неравенства? Тези два елемента образуват порочен кръг. В колкото по-добро социално положение е един човек, толкова повече той и неговото потомство имат възможност да изучат чужд език. И съответно високото ниво на знание на чужд език възпроизвежда същото това неравенство.“
“За всеки е ясно, че ефикасните средства за изучаване на чужд език са скъпи удоволствия. Това означава – малки групи, понякога индивидуално обучение, понякога профилирано според професионални потребности. Разбира се, курсове за бизнес английски ще се намерят навсякъде, но английски език примерно за атомни физици ще бъде бутикова рядкост. А що се отнася до един от ефикасните методи за преодоляване на езиковата бариера при комуникация, а именно комуникацията с носителите на езика, това, което бихме назовали с етикетчето “езикова ваканция“, са скъпи форми на обучение.“
“Чуждоезиковото обучение може да бъде високоефикасно, когато е и достатъчно рано. Всичко това прави така, че кръгът между езиковото обучение и кариерното развитие се затваря и е един от многото елементи на затварянето на социалния асансьор.“
“При деца от различни социални кръгове голямата разлика в техния резултат, примерно в училище, се забелязва не на изходно ниво, а на входно. Решаващо значение има по какъв начин детето е прекарало свободното си време. Ако детето е било един месец в чужбина на езикова ваканция, след това на компютърен курс, след това на скаутски занимания, то ще бъде много по-подготвено за следващото ниво. По този начин се създават привилегировани форми на обучение, възможни от определено социално ниво нагоре.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg