Класът на режисьора Надежда Косева представя късометражни филми на 25-ия София филм фест.
“Киноклас – София през погледа на нейните млади” е школа, която възниква преди 3 години съвсем спонтанно. Тя събира гимназисти от различни райони на София и ги провокира да разкажат лични истории за своя град. Преминавайки през различни фази на обучение и творчество, Класът се запознава с езика на киното и се учи на неговата азбука. Среща се с кинопрофесионалисти от различни области в създаването на един филм.
Участниците трябва да създадат свои игрални, документални или анимационни късометражни филми за София. Филмите ще имат премиера в кинозала и ще бъдат излъчвани онлайн на специализирана киноплатформа. Класът ще се проведе от 15 март до 15 ноември и включва онлайн лекции по История на световното европейско и българско кино, основи на драматургията; създаване на сценарий, операторско майсторство, сценография; продуцентство; звукорежисура; актьорско майсторство. Участниците ще бъдат обучавани в разпределяне на задачите по филми и екипи; подготовка за снимки (алтернативно на живо или онлайн), заснемане на филмите (алтернативно на живо или онлайн), онлайн постпродукция.
Кинокласът се ръководи от режисьора Надежда Косева, а преподаватели са актрисата Мартина Апостолова, сценаристът и режисьор Иван Владимиров, операторът Кирил Проданов, сценографът Ивелина Минева и др.
Проектът се осъществява с подкрепата на Програма Култура 2021 към Столична община.
Надежда Косева разказва повече за „Киноклас – София през погледа на нейните млади“ в "Артефир". Чуйте в звуковия файл.
Малък свят, сътворен целия от пясък отваря врати всяко лято в Морската градина на гр. Бургас. От 2008 година първият по рода си в България Фестивал на пясъчните скулптури посрещна своите първи посетители, като за кратко време стана любимо събитие не само за бургазлии, но и за гости на града през летния сезон. Самият процес на подготовка започва много..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването". Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..
Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..
Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела" по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" . От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития. По думите на Тодорова в последните години..
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Евгений Дайнов . Вотът на..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg