Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нотариус Камен Каменов отговаря на правни въпроси от слушатели

Прехвърляне на дружествения дял от един съдружник на друг

Снимка: Кирчо Стоичков

Един от основните консултанти на предаването “Законът и Темида“ нотариус Камен Каменов отговаря на въпроси на слушатели на БНР и читатели на интернет изданието.

“Може ли да се продаде жилище, което е дарение и как става това?“ – въпрос на Ставри Ставрев от Пловдив.

“Дарението е една от формите на придобиване на имота, това е безвъзмездната форма. Ако разширим въпроса, ако няма разваляне на договора за дарение по съдебен път, изрично упоменатите в Закона за задълженията и договорите, хипотези за разваляне на отношенията между дарителя и дарения, то нотариалният акт съществува. Той е, въпросният човек, е собственик на имота, и спокойно може да се разпореди с него, както прецени. Ако не е развален нотариалният акт, той може да се разпореди с него. Особеността тук е, ако има запазено право на ползване от дарителя, тогава то трябва да се вземе предвид при последващата сделка.“

Знам, че дружественият дял може да се прехвърли и наследява – как може да се осъществи прехвърлянето на дружествения дял от един съдружник на друг“ – пита г-жа Ружа Велкова от София.

“Свободно се прехвърля между съдружници дружествен дял, без да се свиква решение в протокола на Общото събрание. За разлика от прехвърлянето на дял на трето лице, когато се иска решение с протокол на съдружниците и с изменението от преди няколко години на 137чл., протоколът трябва да бъде с нотариална заверка на подписа и съдържанието, освен ако в устава на дружеството не е предвидена обикновена писмена форма.“

При смяна на управител на фирма трябва ли нотариална заверка на протокола на дружеството?“ – въпрос на Катерина Спасова от Вълчедръм.

“Стига да не е упоменато изрично, че смяната на управителя ще бъде с обикновената писмена форма, би трябвало да бъде с решение на Общото събрание, което да бъде с едновременно нотариално удостоверяване на подписа и на съдържанието“.

Отговорът на нотариус Каменов на въпросите: какви документи са необходими при продажба на имот, как да се снабдите с удостоверение за тежести с десетгодишен срок, имат ли срок пълномощните и случаи, в които може да се прекрати брачен договор и други, можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как баща от Пловдив преобразява детските площадки в квартала

Днес ще ви запознаем с човек, който олицетворява истинското значение на гражданския дълг. Без да очаква помощ от институциите или някакви награди, той поема инициативата и чрез своите действия дава пример на децата си какво означава да се грижим за общото благо. Този човек е Даниел Цавков от Пловдив. Неговият основен стремеж е да покаже на децата..

обновено на 19.09.24 в 10:10

Как да разпознаем симптомите на туберкулоза? Консултации и скрининг през септември

В периода 16-20 септември 2024 г. лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза ще предлагат безплатни консултации за всички желаещи в рамките на кампанията "Седмица на отворени врати". Тази инициатива е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2021-2025 г., ръководена от..

обновено на 18.09.24 в 12:43

Вендинг машини за лекарства извън аптеките: Фармацевти остават в протестна готовност

На днешния 18 септември в Българския фармацевтичен съюз се проведе пресконференция по повод приетия на първо четене в парламента проект на Закона за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Законопроектът предвижда възможността за продажба на лекарства чрез автомати, което предизвика сериозна реакция от страна..

обновено на 18.09.24 в 11:49
Д-р Петя Стратиева

За неадекватната регулация в пациентския сектор и пропуснатите обществени ползи

Близо 90 % от пациентските организации не се чувстват адекватно представени като общност при взимането на управленчески решения.  83,3 % от запитаните отговарят с "Да" на въпроса: "Смятате ли, че нормативната рамка, регулираща представителността на пациентките организации, се нуждае от промяна?" Защо неадекватната регулация в пациентския..

публикувано на 18.09.24 в 11:44
Георги Георгиев

Гражданският фронт е последният терен, който не е под контрола на мафията

За престъпността в страната и реакцията на институциите в "Нашият ден" разговаряме с Георги Георгиев от гражданската организация "БОЕЦ" . В началото на разговора Георгиев заявява: "Когато на върха на страната стоят статуквото, мафията, компрометирани и корумпирани фигури, тогава престъпността обзема цялата страна." Георгиев описва ярък..

публикувано на 18.09.24 в 10:33