Семантичната технология, според експертите, е по-близо до живота, защото светът е изграден не от данни, а от огромно количество и разнообразие на структурирани единици, които са включени една в друга и си взаимодействат по хиляди начини. Дотук със семантичните технологии.
Д-р Никола Тулечки е преподавател по Семантични технологии в СУ и НБУ и председател на сдружение „Данни за добро“.
В „ Мрежата“ д-р Тулечки разказва как се разпространява дезинформацията и пропагандата в съвременната медийна среда, в основата на която стоят социалните мрежи и защо този феномен е неизбежен. И колко важни и централни са станали „ социалките“ днес.
Как работи алгоритъмът, който определя какво ще ни бъде показано във фийда? Защо неговата цел е да ни задържи възможно най-дълго пред екрана? Настроена ли е системата така, че да предпочита скандали и спорове? Как трябва да се държим, за да не бъде предопределена цената на нашето доверие?
Хубаво е да се съмняваме за истинността на всеки факт или част от съдържание, за да не бъдем лъгани и манипулирани, но как можем да се превърнем от жертви в играчи, които разпространяват дезинформация? Кои са по-интересни – изкуствено създадените тролски профили или онези, които се представят с реалната си самоличност?
Как да променим поведението си и как винаги да мислим за съдържанието в контекст? И кой е контекстът?
Кое златно правило трябва да спазваме?
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg