Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предопределена ли е цената на доверието

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Семантичната технология, според експертите, е по-близо до живота, защото светът е изграден не от данни, а от огромно количество и разнообразие на структурирани единици, които са включени една в друга и си взаимодействат по хиляди начини. Дотук със семантичните технологии.

Д-р Никола Тулечки е преподавател по Семантични технологии в СУ и НБУ и председател на сдружение „Данни за добро“.

В „ Мрежата“ д-р Тулечки разказва как се разпространява дезинформацията и пропагандата в съвременната медийна среда, в основата на която стоят социалните мрежи и защо този феномен е неизбежен. И колко важни и централни са станали „ социалките“ днес. 

Как работи алгоритъмът, който определя какво ще ни бъде показано във фийда? Защо неговата цел е да ни задържи възможно най-дълго пред екрана? Настроена ли е системата така, че да предпочита скандали и спорове? Как трябва да се държим, за да не бъде предопределена цената на нашето доверие? 

Хубаво е да се съмняваме за истинността на всеки факт или част от съдържание, за да не бъдем лъгани и манипулирани, но как можем да се превърнем от жертви в играчи, които разпространяват дезинформация? Кои са по-интересни – изкуствено създадените тролски профили или онези, които се представят с реалната си самоличност? 

Как да променим поведението си и как винаги да мислим за съдържанието в контекст? И кой е контекстът?

Кое златно правило трябва да спазваме?

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30

Ученето може да е лесно за децата със специални образователни потребности

Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..

публикувано на 24.02.25 в 10:27
Ана-Мария Кръстева, Никола Антонов, доц. Стефка Венкова, пастир Благовест Николов

Музиката при богослужението

Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..

публикувано на 24.02.25 в 10:25