Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предопределена ли е цената на доверието

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Семантичната технология, според експертите, е по-близо до живота, защото светът е изграден не от данни, а от огромно количество и разнообразие на структурирани единици, които са включени една в друга и си взаимодействат по хиляди начини. Дотук със семантичните технологии.

Д-р Никола Тулечки е преподавател по Семантични технологии в СУ и НБУ и председател на сдружение „Данни за добро“.

В „ Мрежата“ д-р Тулечки разказва как се разпространява дезинформацията и пропагандата в съвременната медийна среда, в основата на която стоят социалните мрежи и защо този феномен е неизбежен. И колко важни и централни са станали „ социалките“ днес. 

Как работи алгоритъмът, който определя какво ще ни бъде показано във фийда? Защо неговата цел е да ни задържи възможно най-дълго пред екрана? Настроена ли е системата така, че да предпочита скандали и спорове? Как трябва да се държим, за да не бъде предопределена цената на нашето доверие? 

Хубаво е да се съмняваме за истинността на всеки факт или част от съдържание, за да не бъдем лъгани и манипулирани, но как можем да се превърнем от жертви в играчи, които разпространяват дезинформация? Кои са по-интересни – изкуствено създадените тролски профили или онези, които се представят с реалната си самоличност? 

Как да променим поведението си и как винаги да мислим за съдържанието в контекст? И кой е контекстът?

Кое златно правило трябва да спазваме?

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40