Бежанки от Афганистан, Сирия, Ирак, Тунис, Иран и Мароко, намерили подслон в България, излизат от анонимност, показвайки лицата си и разказвайки личните си истории, в изложба, която ще бъде открита до края на месеца.
С подкрепата на Фондация “Мисия криле“ те се обединяват и подготвят честване на Международния ден на жената.
Диана Димова, директор на Фондацията, разказва за инициативата в “Нашият ден“.
“Това са девет жени от различни държави със своите близки послания до българските жени. Много различни лица с много силни послания. По този начин се опитваме да усилим техния глас“.
“Жените са представителки на различни култури, от различни държави от Близкия и Средния изток, потърсили убежище и международна закрила в страната, вследствие на преживени военни конфликти и заплахи в страните им на произход. Те живеят в района на град Харманли, някои от тях все още са в бежанския център, други живеят на външни адреси. Те се обединиха и ни потърсиха с идеята да усилим техния глас. Те имат послание към българските жени и през този месец с изложбата, която с наша подкрепа и финансовата помощ от Българския фонд за жените ние ще покажем много широко както в социалните медии, така и на място в района.“
“Тяхното послание е много ясно, кратко и много силно – “Ние се справихме, значи можете и вие. Преживяхме ужасни неща и оцеляхме, по-силни сме от раните си. И искаме да кажем на вас българките – борете се за бъдещето и децата си“.
Техните истории
“Имаме самотна майка с три деца, която вече пет години търси своите права и закрила в страната. Тя работи, справя се изцяло със собствени средства. Трите деца ходят на училище. Тя е жертва на системно домашно насилие още от първия ден на своя брак. Успява да се раздели със своя съпруг, който малтретира много жестоко и физически, и психически нея и децата. Тя ни е изключително силен пример и много се гордеем с нея. Иска да излезе за първи път с лицето си в тази изложба.“
“Имаме жена, преживяла много тежки инциденти, свързани отново с насилие в семейството. Има четири дъщери, които са били отвлечени от съпруга й в друга държава. Борила се е години наред, за да си ги върне.“
Изложбата
“Всяка една жена ще бъде представена във възможно най-позитивната ѝ светлина. Като на всяка една картина ще има изписано нейното послание към българските жени. Изложбата ще бъде публикувана широко в социалните медии. В края на месеца ще бъде открита в град Харманли и така ще дадем началото на нейното пътуване.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Как протича организираното от Европейския съюз за радио и телевизия годишно събитие на създателите на аудиосъдържание – Audio Storytelling Festival? На телефонната линия на "Нашият ден" се включва Николета Атанасова , за да разкаже. В литовската столица Вилнюс се провежда 51-вото събитие, обединяващо създателите на аудиосъдържание от Европа и..
Свикнали сме да си представяме учените като кротки, отнесени хора, които си изследват каквото си изследват в лабораториите и обсерваториите, без особена връзка с днешния ден. Напоследък обаче виждаме, че не е така (и вероятно никога не е било). Как настоящата американска администрация буквално изтрива науката, изчегъртва я дори – и какви са рисковете?..
Векове наред жената е била обект на медицински интерес главно заради нейните репродуктивни способности и възможността да роди и отгледа здрави деца. Невидимите за медицината жени или как съвременната наука съзнателно пести от познание как женското тяло реагира на лекарства и терапии – разговор във "Време за наука" с журналистката в сферата..
Събитието се провежда под патронажа на Министерството на образованието и науката. Виртуалният водещ на новинарски емисии Тео, създаден с изкуствен интелект за Великденския концерт на участници от конкурса "Киното – моя любов, моя песен", част от Международния младежки медиен фестивал "Арлекин", ще се материализира отново във Варна. Обръщението на Тео..
Опенхаймер след изобретяването на ядреното оръжие цитира древноиндийския епос "Бхагавадгита", в който се казва, че когато "блясъкът на хиляда слънца" светне в небето, човекът ще стане заплаха за света. До днес атентатите, терористичните актове и военната надпревара правят така, че чуваме по-често за тях, тоест изобретението на Нобел е по-новинарско..
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
Представете си огромен пикник с любимите си хора под звуците на световна музика и в компанията на топартисти, готвачи и със забавления за малки и..
Сдружение "SOS Детски селища България" организира своя пръв Панаир на професиите в с. Дрен. Той е част от проекта "Пътешествие в света на науката и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg