Бежанки от Афганистан, Сирия, Ирак, Тунис, Иран и Мароко, намерили подслон в България, излизат от анонимност, показвайки лицата си и разказвайки личните си истории, в изложба, която ще бъде открита до края на месеца.
С подкрепата на Фондация “Мисия криле“ те се обединяват и подготвят честване на Международния ден на жената.
Диана Димова, директор на Фондацията, разказва за инициативата в “Нашият ден“.
“Това са девет жени от различни държави със своите близки послания до българските жени. Много различни лица с много силни послания. По този начин се опитваме да усилим техния глас“.
“Жените са представителки на различни култури, от различни държави от Близкия и Средния изток, потърсили убежище и международна закрила в страната, вследствие на преживени военни конфликти и заплахи в страните им на произход. Те живеят в района на град Харманли, някои от тях все още са в бежанския център, други живеят на външни адреси. Те се обединиха и ни потърсиха с идеята да усилим техния глас. Те имат послание към българските жени и през този месец с изложбата, която с наша подкрепа и финансовата помощ от Българския фонд за жените ние ще покажем много широко както в социалните медии, така и на място в района.“
“Тяхното послание е много ясно, кратко и много силно – “Ние се справихме, значи можете и вие. Преживяхме ужасни неща и оцеляхме, по-силни сме от раните си. И искаме да кажем на вас българките – борете се за бъдещето и децата си“.
Техните истории
“Имаме самотна майка с три деца, която вече пет години търси своите права и закрила в страната. Тя работи, справя се изцяло със собствени средства. Трите деца ходят на училище. Тя е жертва на системно домашно насилие още от първия ден на своя брак. Успява да се раздели със своя съпруг, който малтретира много жестоко и физически, и психически нея и децата. Тя ни е изключително силен пример и много се гордеем с нея. Иска да излезе за първи път с лицето си в тази изложба.“
“Имаме жена, преживяла много тежки инциденти, свързани отново с насилие в семейството. Има четири дъщери, които са били отвлечени от съпруга й в друга държава. Борила се е години наред, за да си ги върне.“
Изложбата
“Всяка една жена ще бъде представена във възможно най-позитивната ѝ светлина. Като на всяка една картина ще има изписано нейното послание към българските жени. Изложбата ще бъде публикувана широко в социалните медии. В края на месеца ще бъде открита в град Харманли и така ще дадем началото на нейното пътуване.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg