Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осмомартенско шествие – жените винаги на първа линия

Снимка: Фейсбук, личен профил

Шествие за правата на жените винаги на първа линия организира днес неформалният колектив “Феминистки мобилизации“. Това е колектив, който се бори за социалното, икономическото и политическото равенство на половете. За пета поредна година те канят всички желаещи да се присъединят към тях на 8 март.

Какво не сме отвоювали още?

Темата коментира в “Нашият ден“ Камелия Ценева от Колектива.

“Това, което се опитваме да покажем, е, че има да се извърви много дълъг път за равнопоставеността на половете, преди лалетата и зюмбюлите да са достатъчни за отбелязване на този ден.“

Шествието ни започва в 18.30 пред Министерския съвет на площад “Независимост“. Всичко, което трябва да направят желаещите да се включат, е да се появят. Ще тръгнем към 19.00 часа. Избрали сме мястото, защото е символично и е в сърцето на София и се надяваме да привлечем и хората около нас. Шествието ще е до Министерството на правосъдието, защото това е една от институциите, от която трябва да дойдат редица промени по проблеми, които продължаваме да не виждаме.“

“Тази година фокусът ни е върху факта, че на първо място в редица от ключовите сектори, които излязоха на показ през пандемията, са заети главно жени. 75% от хората, заети в грижите, са жени, 95% от хората, заети в чистотата, са жени – и този труд продължава да бъде считан за по-малко важен и оценяван с по-ниско заплащане.“

“Повечето от нас работят на пълен работен ден, после се прибираме вкъщи и започваме да се занимаваме с домашен труд, който продължава да бъде изключително неравно разпределен и това се счита за нещо естествено.“

Промяната

“Трябва да се случат редица неща. Струва ми се основно е, че тези неща още не се считат за проблеми. Политиците изобщо не ги разпознават като специфични проблеми, в медиите не виждаме много за тях. Виждаме статистики за това как по време на пандемията случаите на домашно насилие и изобщо насилие, основано на пола, зачестиха. Това показва, че има работа във всеки един сектор.“

“Не по-малко важно е образованието и това, че трябва да има информационни кампании. Трябва да се действа в посока на създаване на социални политики, които да се борят с икономическата зависимост, която много жени имат. Това ограничава възможностите им по хиляди начини.“

Колективът

“Идеята е, че всеки може да се включи в лично качество. При нас има всякакви хора. Отворени сме към всеки, който се интересува от тези проблеми.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30