Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Осмомартенско шествие – жените винаги на първа линия

Снимка: Фейсбук, личен профил

Шествие за правата на жените винаги на първа линия организира днес неформалният колектив “Феминистки мобилизации“. Това е колектив, който се бори за социалното, икономическото и политическото равенство на половете. За пета поредна година те канят всички желаещи да се присъединят към тях на 8 март.

Какво не сме отвоювали още?

Темата коментира в “Нашият ден“ Камелия Ценева от Колектива.

“Това, което се опитваме да покажем, е, че има да се извърви много дълъг път за равнопоставеността на половете, преди лалетата и зюмбюлите да са достатъчни за отбелязване на този ден.“

Шествието ни започва в 18.30 пред Министерския съвет на площад “Независимост“. Всичко, което трябва да направят желаещите да се включат, е да се появят. Ще тръгнем към 19.00 часа. Избрали сме мястото, защото е символично и е в сърцето на София и се надяваме да привлечем и хората около нас. Шествието ще е до Министерството на правосъдието, защото това е една от институциите, от която трябва да дойдат редица промени по проблеми, които продължаваме да не виждаме.“

“Тази година фокусът ни е върху факта, че на първо място в редица от ключовите сектори, които излязоха на показ през пандемията, са заети главно жени. 75% от хората, заети в грижите, са жени, 95% от хората, заети в чистотата, са жени – и този труд продължава да бъде считан за по-малко важен и оценяван с по-ниско заплащане.“

“Повечето от нас работят на пълен работен ден, после се прибираме вкъщи и започваме да се занимаваме с домашен труд, който продължава да бъде изключително неравно разпределен и това се счита за нещо естествено.“

Промяната

“Трябва да се случат редица неща. Струва ми се основно е, че тези неща още не се считат за проблеми. Политиците изобщо не ги разпознават като специфични проблеми, в медиите не виждаме много за тях. Виждаме статистики за това как по време на пандемията случаите на домашно насилие и изобщо насилие, основано на пола, зачестиха. Това показва, че има работа във всеки един сектор.“

“Не по-малко важно е образованието и това, че трябва да има информационни кампании. Трябва да се действа в посока на създаване на социални политики, които да се борят с икономическата зависимост, която много жени имат. Това ограничава възможностите им по хиляди начини.“

Колективът

“Идеята е, че всеки може да се включи в лично качество. При нас има всякакви хора. Отворени сме към всеки, който се интересува от тези проблеми.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50