„Животът е красив, животът е хубав, когато сме благодарни за всеки един изживян момент... Когато се стремим да бъдем добри и отговорни към себе си и света около нас… И да продължаваме напред, каквото и да ни се е случило и колкото да ни е трудно...“ Това сподели Яна Добрева в студиото, малко преди началото на ефира на предаването.
В една от рубриките на предаването „Истории от личния музей“, тя разказва истории от личния си музей. Яна Добрева е известен български драматург и отговорен редактор на Екип „Драматургични форми“ към програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио. Като дете на известни актьори – Нина Стамова и Илия Добрев – отблизо е имала възможност да проследи как се ражда една роля и какво може да даде и какво може да отнеме театърът. Това е средата, в която израства и която определя нейния житейски избор, нейната съдба.
Яна Добрева е завършила журналистика в СУ „Св. Климент Охридски“. Автор е на много театрални пиеси, които са част от репертоара на български и чуждестранни театри. Някои от творбите са отличени на международни конкурси. Пиесата „Да поиграем на челик“ печели конкурс за драматургия в Германия, а „Боровинкова тишина“– драматургичнен конкурс във Франция. Други нейни по-известни пиеси са „Омагьосани“, „Пясъчен пъзел“, „Топлината през ноември“, „Боже! Крокодили!“, „Милост за мама“, „Драскотини от дъжда“...
Яна Добрева е отличена и с много награди за драматургия. Министерството на културата я удостоява с грамота и почетен знак „Печат на цар Симеон Велики“, за принос към развитието на българската култура. През 1999 г. от международна фондация „Гео Милев“ получава националната награда за ярки постижения в съвременната българска драматургия. А през 2003 година печели и националната награда за съвременна драматургия, на името на Иван Радоев.
Част от разговора с Яна Добрева е и за радиотеатъра – като един своеобразен музей на гласове и таланти, образи и съдби.
В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен с лоши новини", казва художникът по повод серията от творби "Добра новина", включена в изложбата "Портрет" – съвместна с неговата съпруга Лариса Илиева. Изложените в галерия "Нирвана" творби..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..
"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман. "Аз съм човек на театъра, след това започнах да пиша, и не ми беше много трудно от епоса, от разказа,..
"Поколение в кадър" е фотографска изложба, в която в 45 снимки 15 млади творци разказват за битките, които младото поколение води или припознава като свои каузи. Авторите са от курса "Фотографията като изкуство и бизнес" на Мариян Томов. Сред темите, които засяга проектът, са разрухата на басейна на ЦСКА в София, сгради на Александровска..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта..
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а..
Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986), пресъздава хронологично творческия му път...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg