Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 1-7 март

Снимка: www.pinterest.com

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 1-7 март. Това са някои от акцентите в предаването от седми март:

“Какво е свободата? Дали свободата е условие на самото съществуване, или тя е, напротив, единствено негов утопичен хоризонт? Ако свободата е условие на съществуването, то можем ли изобщо да я познаем, и как?”. Това са въпросите, отговори на които търси Боян Манчев с философските си изследвания в “Свободата въпреки всичко”. Премиерата на книгата ще бъде съпътствана с лекцията на Боян Манчев „Танцът на мрака и революцията на тялото“ заедно с режисьорката Ани Васева, на 17 март в Студио 1 на Радио Пловдив.

Язовир "Студена", плажът Алепу, изровените за баластра брегове на р. Марица и една локва в тъй нареченото "Село на фургоните" – това са четирите места, от които художничката и съвременна пърформънс артистка Мария Налбантова черпи вода за проекта си "Суша". Изложбата, която се откри на 2 март в галерия „Интро“, София, и продължава до 9 март, съдържа обекти и видеоинсталация. Сушата е метафора в сложната поредица от свързани проекти на Мария Налбантова, която миналото лято спечели наградата "БАЗА".

Организаторът на София хартиен арт фест Даниела Тодорова покани слушателите на първото от фестивалните събития за тази година – самостоятелната изложба "Емоции" на белгийската художничка Жанин де Реймекер в галерия "Сан Стефано". Поради пандемията цялостната програма на София хартиен арт фест 2021 заема необичайно дълъг период, обхващащ повече от половин година. Освен поредица от самостоятелни изложби, фестивалът, организиран от Фондация Аматерас, ще включва дискусии и лектории, насочени към адаптирането на нестандартни публични пространства към излагането на изкуство.

Бяха представени резултатите от петото юбилейно издание на Конкурса за нова пиеса на Нов български университет с тема „Свободата“. Думата "свобода" най-точно засяга проблемите на новата нормалност според проф. Виолета Дечева. Постъпили са 62 пиеси. Конкурсът спечелиха в съавторство българката Мартина Новакова и испанецът Мигел Валентин с експерименталния си текст за един зрител "Урок по самота".

На 4-ти март в галерия "Ракурси" беше открита изложбата на Чавдар Гюзелев "Свободно прелитащи глави". Експозицията включва произведения в две посоки – големи литографски отпечатъци с реещи се глави и свободни образи и предмети. В другата си част експозицията съдържа големи живописни платна, изчистени от човешко присъствие.

Френският диригент Фредерик Шаслен гостува за първи път в България за концерт на Софийската филхармония на 7-и март в зала България. Диригентът е работил със Соня Йончева и Веселина Кацарова, а в този концерт ще се срещне и с мецосопраното Мария Радоева.

Излезе поетичният сборник на писателката Рада Александрова „Свидетели на свечеряването“, който е своеобразна антология за авторката. Той събира стихове от 14 стихосбирки, както и нови текстове. Рада Александрова е автор и на пиесите "Полегати дъждове", "Въздух за всички", "Ангелът", както и на романа "Всяка вечер е петък".

Какво е състоянието на българската детска литература в последните години дискутираха писателката, преводачка и издателка Зорница Христова и литературоведката проф. д-р Светлана Стойчева в предаването „Какво се случва“ в петък следобед.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46