„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 1-7 март. Това са някои от акцентите в предаването от седми март:
“Какво е свободата? Дали свободата е условие на самото съществуване, или тя е, напротив, единствено негов утопичен хоризонт? Ако свободата е условие на съществуването, то можем ли изобщо да я познаем, и как?”. Това са въпросите, отговори на които търси Боян Манчев с философските си изследвания в “Свободата въпреки всичко”. Премиерата на книгата ще бъде съпътствана с лекцията на Боян Манчев „Танцът на мрака и революцията на тялото“ заедно с режисьорката Ани Васева, на 17 март в Студио 1 на Радио Пловдив.
Язовир "Студена", плажът Алепу, изровените за баластра брегове на р. Марица и една локва в тъй нареченото "Село на фургоните" – това са четирите места, от които художничката и съвременна пърформънс артистка Мария Налбантова черпи вода за проекта си "Суша". Изложбата, която се откри на 2 март в галерия „Интро“, София, и продължава до 9 март, съдържа обекти и видеоинсталация. Сушата е метафора в сложната поредица от свързани проекти на Мария Налбантова, която миналото лято спечели наградата "БАЗА".
Организаторът на София хартиен арт фест Даниела Тодорова покани слушателите на първото от фестивалните събития за тази година – самостоятелната изложба "Емоции" на белгийската художничка Жанин де Реймекер в галерия "Сан Стефано". Поради пандемията цялостната програма на София хартиен арт фест 2021 заема необичайно дълъг период, обхващащ повече от половин година. Освен поредица от самостоятелни изложби, фестивалът, организиран от Фондация Аматерас, ще включва дискусии и лектории, насочени към адаптирането на нестандартни публични пространства към излагането на изкуство.
Бяха представени резултатите от петото юбилейно издание на Конкурса за нова пиеса на Нов български университет с тема „Свободата“. Думата "свобода" най-точно засяга проблемите на новата нормалност според проф. Виолета Дечева. Постъпили са 62 пиеси. Конкурсът спечелиха в съавторство българката Мартина Новакова и испанецът Мигел Валентин с експерименталния си текст за един зрител "Урок по самота".
На 4-ти март в галерия "Ракурси" беше открита изложбата на Чавдар Гюзелев "Свободно прелитащи глави". Експозицията включва произведения в две посоки – големи литографски отпечатъци с реещи се глави и свободни образи и предмети. В другата си част експозицията съдържа големи живописни платна, изчистени от човешко присъствие.
Френският диригент Фредерик Шаслен гостува за първи път в България за концерт на Софийската филхармония на 7-и март в зала България. Диригентът е работил със Соня Йончева и Веселина Кацарова, а в този концерт ще се срещне и с мецосопраното Мария Радоева.
Излезе поетичният сборник на писателката Рада Александрова „Свидетели на свечеряването“, който е своеобразна антология за авторката. Той събира стихове от 14 стихосбирки, както и нови текстове. Рада Александрова е автор и на пиесите "Полегати дъждове", "Въздух за всички", "Ангелът", както и на романа "Всяка вечер е петък".
Какво е състоянието на българската детска литература в последните години дискутираха писателката, преводачка и издателка Зорница Христова и литературоведката проф. д-р Светлана Стойчева в предаването „Какво се случва“ в петък следобед.
Новият игрален сериал "Те, вълните"ще има своята телевизионна премиера през април. Мистериозният драматичен трилър е създаден по идея на Теодора Духовникова и Койна Русева, Главните роли се изпълняват от едни от най-обичаните български актриси – Мария Каварджикова, Койна Русева, Теодора Духовникова и Радина Кърджилова. Зрителите ще видят..
Поетесата Елка Няголова представи в Централния военен клуб в София двете си нови книги "Само тази любов" и "Само тази България". За творчеството ѝ говориха поетите Боян Ангелов, Надя Попова, Иван Есенски. Поетесата Надя Попова каза много хубави думи: "Елка Няголова притежава творчески характер с уязвимост на снежинка и твърдост на диамант". А актрисата..
От години художникът Хубен Черкелов се интересува от възможните художествени интерпретации на парите, на банкнотите, смята ги за форма на комуникация между хората, която заслужава изследване. В петък той откри новата си изложба "Колелото на живота" в галерия "Виваком Артхол Оборище 5". В нея на голямоформатни платна могат да се видят образи и сцени..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на слушателите да не вярват на първоаприлските новинарски емисии. Това традиционно радостно и същевременно любопитно събитие е част от българската културна наследственост, като всеки 1 април носи със..
Старозагорският художник Пламен Кирилов открива изложба "Условни пространства" в галерия "Лабиринт" в Пловдив. До момента е реализирал осем самостоятелни изложби, като тази е първата му в Пловдив. Работи предимно в областта на живописта. Определят го, макар и със закачка, като абстрактен импресионист. За изложбата му с него разговаря кореспондентът..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън,..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg