На 9 март преди 87 години е роден Юрий Гагарин, първият човек в историята, извършил космически полет.
Колко голяма е крачката, направена от човечеството в областта на космическите изследвания от този ден?
Темата коментира в “Нашият ден“ Георги Желев, директор на Института за космически изследвания към БАН.
“Интересното за Гагарин е, че той от малък обича и решава да се занимава с летене. Всъщност успява на 3 март 1960 г., със заповед на главнокомандващия тогавашното ВВС на СССР, да е зачислен към групата на космонавтите. Като негов дубльор е небезизвестният Герман Титов. Гагарин е избран и на 12 април 1961 г. излита от космодрума Байконур.
Със своя акт на полета на първия човек, който е видял земята от космическото пространство, става един от най-известните хора в света."
Важни крачки
“Космическата ера се води от изстрелването на първия изкуствен спътник на 4 октомври 1957 г. Но Юрий Гагарин дава началото на пилотираните космически мисии. Оттогава САЩ отговарят малко по-късно с програмата “Аполо“ на НАСА, чиято мисия е кацане на човек на Луната. И наистина в периода 1968-1975 са изстреляни 15 космически кораби от тази серия с екипаж на борда. Като девет са достигнали до Луната. На Луната всъщност са излезли 12 космонавти, което е голямо достижение за тези години.“
Българската следа
“В периода 1987-1988 г. стартира една програма между държавите от бившия социалистически лагер. Програмата се казва “Интеркосмос“, всъщност идеята е чрез кораби на СССР да се изпратят 14 космонавти с различни мисии. От всички държави, които участват, България изпраща двама космонавти. На 10 април 1979 г. излита първият български космонавт – Георги Иванов. А на 7 юни 1988 г. излита Александър Александров. В тази програма през 1981 г. е изстрелян и първият български спътник. Той е с 11 научни инструмента, които са разработени в Института за космически изследвания, тогава се казва Централна лаборатория за космически изследвания към БАН. Всъщност тази година имаме юбилей – 40 години от първия български спътник.“
Още за българските постижения в областта на космическите изследвания можете да чуете от звуковия файл.
"Прогледай, твоята вяра те спаси", казва Господ Иисус Христос на един нещастен слепец в евангелското четиво, посветено на йерихонския слепец. Когато Христос призовава Йерихонския слепец при Себе си, Той го пита: "какво искаш да ти сторя?"... И той отвърнал: "дай ми да прогледам!" Той съзнава своята телесна слепота, а ние в по-голямата си част не..
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg