Пловдивската опера и Народният театър „Иван Вазов“ обединяват усилията си, за да представят един от успешните мюзикъли, игран над седемстотин пъти на Бродуей. „Компания“ е представен 26 април 1970 г. на Бродуей. През 1971 г. е номиниран за 12 награди „Тони“. Печели шест. В следващите години наградите се множат, като последните са от 2019 – наградата „Лорънс Оливие“ за постановката на Уест Енд. Номинациите са осем, получените награди са четири. Автор на музиката е Стивън Сондхайм. Той пише и либретото по книгата на Джордж Фърт.
За първата българска продукция директорът на Пловдивската опера Нина Найденова се обръща към директора на Народния театър Мариус Донкин. И двамата проявяват достатъчна доза „лудост“ и започва работата. Така с подготовката на „концептуалния мюзикъл“ се заемат Михаил Петров като режисьора, Константин Добройков – диригент, сценография и костюми на Елена Иванова, хореография Мариана Крънчева.
В ролите публиката ще види популярни имена на обичани актьори и певци. Главната роля е поверена на Виктор Ибришимов. Участват и Параскева Джукелова, Николай Дограмаджиев, Гергана Змийчарова, Павел Иванов, Биляна Петринска, Марияна Панова, Вера Гиргинова и др.
„Идеята възникна още преди две години“ – казва Найденова. От всички мюзикъли на Стивън Сондхайм избира този. „Защото ми се стори, че темата е интересна – историята на един мъж на 35 години и неговата компания. Това е мюзикъл за мечтата, за това, което ни събира, което ни разделя. Актуална тема във времето, в което като че изгубихме тази необходимост да бъдем ръка за ръка с един човек...“
В звуковия файл чуйте какво още сподели Нина Найденова.
„Много добра компания... една чудесна симбиоза се получи между всички участници в това представление. – споделя Михаил Петров – Това е дълбок спектакъл. Не е класически мюзикъл, без да обиждам жанра. Това е по-сериозно в основата си произведение... В него има много театър, освен една изключителна музика. Той е гениален. Много театрален мюзикъл. Самият автор го определя като „театрално музикално шоу“.
„Проблемът с музиката идва от там, че тя е много сложна. Това е една от най-сложните партитури, като синхронизация, като хармония, като съзвучие между всички гласове. Има места, където гласовете са осем... и правилното изпяване интонационно и ритмически беше най-трудната задача...“ – споделя диригентът Константин Добройков.
В звуковия файл чуйте разговора с режисьора Михаил Петров и диригента Константин Добройков.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg