Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За първи път „Компания“ на Стивън Сондхайм на българска сцена

4
Снимка: nationaltheatre.bg

Пловдивската опера и Народният театър „Иван Вазов“ обединяват усилията си, за да представят един от успешните мюзикъли, игран над седемстотин пъти на Бродуей. „Компания“ е представен 26 април 1970 г. на Бродуей. През 1971 г. е номиниран за 12 награди „Тони“. Печели шест. В следващите години наградите се множат, като последните са от 2019 – наградата „Лорънс Оливие“ за постановката на Уест Енд. Номинациите са осем, получените награди са четири. Автор на музиката е Стивън Сондхайм. Той пише и либретото по книгата на Джордж Фърт.

За първата българска продукция директорът на Пловдивската опера Нина Найденова се обръща към директора на Народния театър Мариус Донкин. И двамата проявяват достатъчна доза „лудост“ и започва работата. Така с подготовката на „концептуалния мюзикъл“ се заемат Михаил Петров като режисьора, Константин Добройков – диригент, сценография и костюми на Елена Иванова, хореография Мариана Крънчева.

В ролите публиката ще види популярни имена на обичани актьори и певци. Главната роля е поверена на Виктор Ибришимов. Участват и Параскева Джукелова, Николай Дограмаджиев, Гергана Змийчарова, Павел Иванов, Биляна Петринска, Марияна Панова, Вера Гиргинова и др.

„Идеята възникна още преди две години“ – казва Найденова. От всички мюзикъли на Стивън Сондхайм избира този. „Защото ми се стори, че темата е интересна – историята на един мъж на 35 години и неговата компания. Това е мюзикъл за мечтата, за това, което ни събира, което ни разделя. Актуална тема във времето, в което като че изгубихме тази необходимост да бъдем ръка за ръка с един човек...“

В звуковия файл чуйте какво още сподели Нина Найденова.

„Много добра компания... една чудесна симбиоза се получи между всички участници в това представление. – споделя Михаил Петров – Това е дълбок спектакъл. Не е класически мюзикъл, без да обиждам жанра. Това е по-сериозно в основата си произведение... В него има много театър, освен една изключителна музика. Той е гениален. Много театрален мюзикъл. Самият автор го определя като „театрално музикално шоу“.

„Проблемът с музиката идва от там, че тя е много сложна. Това е една от най-сложните партитури, като синхронизация, като хармония, като съзвучие между всички гласове. Има места, където гласовете са осем... и правилното изпяване интонационно и ритмически беше най-трудната задача...“ – споделя диригентът Константин Добройков.

В звуковия файл чуйте разговора с режисьора Михаил Петров и диригента Константин Добройков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45