Всяка година в Академията на Майските музикални тържества във Флоренция се обучават млади оперни певци. Те кандидатстват за определен брой места и идват от цял свят.
Своя пореден майсторски клас в тази академия през месец февруари проведе сопраното Татяна Шиварова. Татяна завършва консерваторията в София. Тя живее в Милано и вече преподава на различни места в страната. Тежката пандемична обстановка в Италия се отразява и върху нейната работа. Щастлива да се срещне отново с учениците Татяна разказва: „Селекцията е много строга. Първо изпращат видеозаписи. След това ги канят за прослушване на живо. От всички избират десет певци, които получават стипендия“.
Освен това тези от тях, които не си намерят веднага работа имат възможност да продължат в следващ курс за усъвършенстване. За да преподава в тези майсторски класове Татяна Шиварова също е преминала през изпит. Предоставя се възможност за работа с певците и ако те са доволни, преподавателят е канен и за други курсове.
За жалост до сега в Академията не са се обучавали българи. Татяна съдейства да разговаряме с Джани Тангучи, артистичен координатор на Академията. Той каза, че в момента там има испанка, руснак, италианци, южно кореец, китаец и персиец. Много интересна е програмата. Освен пеене, актьорско майсторство, работа с пианист, танци певците задължително учат италиански и английски. Имат часове с търговец и финансист, за да се справят с договорите и с новите финансови изисквания. Имат и часове по метода „Александър“. Музиколог ги запознава с различните стилове.
В края на всеки сезон правят голям концерт, в който участват всички. За Коледа също има концерт. В спектаклите в оперния театър участват в малки роли, като това им се заплаща. Така освен помощ за тях и за театъра е и натрупан безценен сценичен опит. Организират се и концерти в съседните градове. За тях също получават хонорар.
Обикновено изпитите са през юни, а годината започва през ноември. Може би сега няма да обявят нов конкурс, тъй като пандемията е попречила на пълноценната работа със студентите. Но тъй като няма мецосопран в курса, вероятно ще обявят конкурс за прием само на два мецосопрана.
Самият Джани Тангучи има богата артистична биография. Това е един от ярките мениджъри. Сред постовете, които е заемал е артистичен директор на театър „Комунале“ в Болоня, на театър „Ла Фениче“ – Венеция, на Миланската скала, на Римската опера, на международния фестивал в Бергамо, както и консултант в различни други театри и организации в Италия. Председателствал е и е бил член на международни конкурси.
В звуковия файл чуйте разговора с Татяна Шиварова и Джани Тангучи.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg