Минчо Тодоров е млад дърворезбар и художник, за когото дървото носи топлината и уюта, нужни на човешкото същество. То носи със себе си и ценни уроци, които всеки творец научава при досега си с Природата – най-естествения вдъхновител. Минчо разказва за пътя си на творец, за срещите си с различните материали, с които е работил. Най-ценното за него е да дадеш умение и знание в ръцете на хората и особено на децата.
Това, което той взема, го взема от Природата и винаги подхожда към изделията – били те функционални предмети за бита или пък дървени пластики, които да красят стените на един дом – с усещането, че прави нещо специално и то задължително трябва да е изработено на ръка и с грижа.
За Минчо е важно творецът да се отличи и това е една от причините да прави просфорни печати за хляб – традиция, която в България не е много разпространена и малко хора знаят, че тези печати, освен красиви, са имали и сакрална и социална функция в миналото.
Освен художник, скулптор и дърворезбар, той е и преподавател. Неговите ученици рисуват с плам, и с любопитство слушат лекциите по история на изкуството и по естествена история, за да се научат на света около себе си, докато го изобразяват. Предстои и изложба с техни творби, която пандемията само е отложила.
В ателието му близо до София е уютно, мирише на дърво и навсякъде си личат погледът и ръцете на истински творец, с дух и отношение към материала. Минчо прави триизмерни скици на пластиките, които изработва, а на тезгяха му човек може да се научи как да насочи усилията на ръцете си към сърцевината на дървото, за да вземе най-доброто от него – топлината, шарката и уюта на естествения материал.
Чуйте цялото предаване в звуковия файл.
Снимките са предоставени от Минчо Тодоров
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg